EWT Truck & Trailer rozszerza ofertę

Grupa EWT na targach IAA w Hanowerze na swoim stanowisku wystawowym zaprezentowała indywidualne rozwiązania transportowe i kompleksowe usługi serwisowe (fot. K. Biskupska)

Grupa EWT na targach IAA w Hanowerze zaprezentowała indywidulne rozwiązania transportowe i kompleksowe usługi serwisowe, a także po raz pierwszy innowacyjną 3-osiową naczepę samowyładowczą typu silos o pojemności 60 m3, wyprodukowaną przez południowoafrykańską firmę GRW Holdings (Pty) Ltd.

Silos samowyładowczy produkowany przez firmę GRW – to nowy pojazd w ofercie Grupy EWT (fot. D.Piernikarski)

Grupa EWT jest generalnym przedstawicielem firmy Schmitz Cargobull AG w Polsce, Czechach oraz na Słowacji, a także dealerem marki Mercedes-Benz w Polsce i Czechach. Na terenie Polski rozwiązania transportowe firmy Schmitz Cargobull oferowane są za pośrednictwem spółki EWT Truck & Trailer Polska, natomiast pojazdy użytkowe firmy Mercedes-Benz za pośrednictwem spółki Diesel Truck.

Grupa EWT na fali wznoszącej
Dzięki istniejącym i nowym centrom kompetencyjnym i biurom handlowym w Europie Centralnej i nieustannemu rozszerzaniu portfolio Grupa EWT jest w stanie zagwarantować optymalne rozwiązania w odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynku transportowego. Skonsolidowane obroty Grupy EWT nieprzerwanie rosną od 2009 r. W 2017 r. było to 372 mln euro, rok 2018 zapowiada się jeszcze lepiej, ponieważ do końca sierpnia br. obrót skonsolidowany wyniósł 377 mln euro.
W 2019 r. w Komornikach k. Poznania planowane jest otwarcie nowego centrum naczep i przyczep. Ulokowany zostanie bezpośrednio przy autostradzie A2 i będzie się specjalizował w sprzedaży i serwisie produktów Schmitz Cargobull. Przestronny obiekt o łącznej powierzchni 2190 m2 będzie dysponować warsztatem o powierzchni 1664 m2 oraz parkingiem o powierzchni 10 400 m2. Ważnym, wręcz historycznym, wydarzeniem dla Grupy EWT jest rozszerzenie oferty produktowej o innowacyjne pojazdy produkcji południowoafrykańskiej firmy GRW – wiodącego producenta cystern, silosów i naczep na rynku subsaharyjskim.
To właśnie głównie zagadnienia związane z wprowadzeniem do oferty Grupy EWT nowego produktu – silosów samowyładowczych GRW – zdominowało konferencję prasową, w której uczestniczyli Dirk i Natacha Hoffmann – dyrektorzy zarządzający i członkowie Zarządu Grupy EWT, Michal Žižák – dyrektor zarządzający i członek zarządu firm EWT spol. s r.o., Hoffmann a Žižák spol. s r.o. oraz CET – Central Europe Trailer S.r.o i Andrzej Dziedzicki – dyrektor handlowy EWT Truck & Trailer Polska. Na konferencji byli również obecni założyciele i współwłaściciele firmy GRW Holdings (Pty) Ltd, bracia Gerhard van der Merwe – dyrektor generalny oraz Wentzel van der Merwe – dyrektor zarządzający odpowiadający za rozwój biznesu.

Silos GRW o pojemności 60 m3 został przygotowany we współpracy ze Schmitz Cargobull
i EWT Truck & Trailer, 80% materiałów i komponentów pochodzi od dostawców europejskich (fot. D.Piernikarski)

GRW Holding
Firma GRW została założona przez Gerharda i Wentzela van der Merwe w 1996 r. Siedziba główna firmy i fabryka znajdują się w mieście Worcester, ok. 120 km od Kapsztadu (RPA). W 2018 r. firma wyprodukuje około 2000 naczep, z czego większość to cysterny i silosy aluminiowe, część to cysterny ze stali nierdzewnej. Firma zatrudnia 970 osób.
Pod koniec 2017 r. spółka Schmitz Cargobull AG nabyła 33% udziałów południowoafrykańskiego przedsiębiorstwa GRW Holdings (Pty) Ltd. w celu nawiązania wzajemnych stosunków handlowych w segmencie naczep chłodniczych i silosów. Rozpoczęto współpracę nad rozwojem i montażem nowych naczep chłodni i nadwozi skrzyniowych przeznaczonych na rynek południowoafrykański. Oprócz chłodni, które są już dostępne dla klientów GRW, południowoafrykański producent oferuje również agregaty chłodnicze Schmitz Cargobull z inteligentną kontrolą temperatury i zdalną diagnostyką; a także Schmitz Telematics, jeden z najbardziej niezawodnych i zintegrowanych, a jednocześnie otwartych systemów telematycznych.
Grupa EWT szybko nawiązała współpracę z GRW i obecnie jest wyłącznym dystrybutorem produktów GRW na Polskę, Czechy i Słowację. Od początku 2018 r. przedstawiciele EWT prowadzili intensywne konsultacje z GRW dotyczące strategii szerokiego wejścia ze sprzedażą na rynek europejski. EWT będzie również wspierać GRW we wprowadzaniu produktów tej marki na rynek we wszystkich innych krajach europejskich. W drugim etapie współpracy planowane jest rozpoczęcie montażu pojazdów GRW w systemie SKD (semi knocked down) w oddziale EWT w Strykowie zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
Silos samowyładowczy marki GRW pokazany na targach IAA został przygotowany wspólnie ze Schmitz Cargobull i EWT w 100% z myślą o klientach europejskich, a w jego konstrukcji zastosowano wiele komponentów pochodzących od renomowanych europejskich producentów. EWT zamówiło już 20 silosów tego typu, mają one zainicjować sprzedaż pojazdów GRW i zdobyć zaufanie klientów.

Autor: Dariusz Piernikarski