MB Pneumatyka laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

fot. Kongres590
Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka (fot. MB Pneumatyka)

15 listopada br. w Jasionce pod Rzeszowem wręczono Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP – wyróżnienia, przyznawane od 16 lat polskim firmom, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm. W kategorii Firma Rodzinna nagrodzono firmę MB Pneumatyka z Sulechowa, a wyróżnienie odebrała jej właścicielka – Małgorzata Bieniaszewska.

Nagroda Firma Rodzinna, to wyróżnienie dla spółek rodzinnych z sektora mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw zarejestrowanych i działających w Polsce co najmniej 15 lat. MB Pneumatyka to założona w 1984 r. przez Andrzeja Bieniaszewskiego firma rodzinna produkująca złącza do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych (samochody ciężarowe, autobusy oraz naczepy). Od 2002 r. spółką zarządza córka, Małgorzata, która wierzy i od lat powtarza, że to Polska może kształtować innowacyjne rozwiązania w światowym przemyśle samochodowym, zamiast kopiować zagraniczne patenty.

Znaleźć się w gronie nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP to zaszczyt. Móc brać udział w debacie nt działań B+R to ogromna przyjemność. Być zaproszonym na obiad z Panem Prezydentem to uwieńczenie wieloletniej ciężkiej pracy w zmieniającym się otoczeniu biznesowym. A wieczorem pojawić się na gali rozdania nagród, to powiedzieć dziękuję za to, że jestem w tym gronie. Wiara to klucz do sukcesu – skomentowała Małgorzata Bieniaszewska i dodała: Tę nagrodę dedykuję Mamie, Danucie Bieniaszewskiej w podziękowaniu za to co dla mnie robiła i robi. Rodzina to wartość nadrzędna. Bez Was, Waszej cierpliwości do mnie i moich poczynań jak również wyrozumiałości, dziś nie stałabym ze statuetką w ręku.

Nagrody Gospodarcze w siedmiu kategoriach wręczył Andrzej Duda, Prezydent RP:  Nagrodzeni: kategoria Lider MŚP – Ultratech, Narodowy Sukces  – Ceramika Paradyż, Międzynarodowy Sukces – Vigo System, Odpowiedzialny Biznes – PKO BP, Firma Rodzinna – MB Pneumatyka, Startup_PL – Photon Entertainment, Badania+Rozwój – Astronika. Przyznano również 2 nagrody specjalne: Nagroda Indywidualna Pana Prezydenta dla Zbigniewa Grycana oraz Nagroda z okazji Stulecia Niepodległości dla Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra, firma działa od 1824 r.

Parę słów o firmie MB Pneumatyka:

fot, MB Pneumatyka

Historia firmy MB Pneumatyka sięga lat 80tych, kiedy Andrzej Bieniaszewski, ojciec obecnej właścicielki Małgorzaty Bieniaszewskiej, we współpracy z inżynierami Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze stworzył innowacyjną koncepcję złącza do pneumatycznych układów hamulcowych, a następnie ją opatentował. Produkcja ruszyła na dobre po transformacji. Rozwiązanie to wprowadziła Grupa Zasada (wówczas potentat przemysłu autobusowo-ciężarowego w Polsce), a firma w krótkim czasie stała się jedynym dostawcą tego typu rozwiązania w naszym kraju. Od 2002 r. spółką zarządza córka, Małgorzata, a firma – już pod obecną nazwą MB Pneumatyka – zaczęła zdobywać zagranicznych odbiorców.

Pod koniec 2015 r. firma została certyfikowana zgodnie ze specyfikacją techniczną ISO TS 16949:2009 co pozwoliło spółce nawiązać szerszą współpracę z trzema największymi producentami układów hamulcowych do samochodów użytkowych na świecie. MB Pneumatyka zwiększała inwestycje w badania i rozwój,  tworząc własne rozwiązania. Powstają one w nowoczesnej hali produkcyjnej, w której stoją obrabiarki sterowane numerycznie CNC i urządzenia kontrolno-montażowe wspomagane techniką mikroprocesorową, firma ma najlepiej wyposażone laboratorium w regionie.

Wiele z rozwiązań produktowych zostało wyróżnionych, m.in. jedna z najnowszych innowacji – rozdzielacz pneumatyczny o modułowej konstrukcji, pozwalający na swobodę konfiguracji (lekki i łatwy w produkcji, mogący zastąpić trudne w produkcji bloki monolityczne) – został nominowany do nagrody Trailer Innovation 2019 podczas międzynarodowych targów pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze.