Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w zakładzie MAN w Niepołomicach!

Fot. MAN

W dniu 18.06.2021 r. premier Mateusz Morawiecki odwiedził fabrykę pojazdów ciężarowych MAN Trucks w Niepołomicach. Wizyta związana była z inwestycją koncernu MAN w podkrakowski zakład.

W zaledwie tydzień od podpisania decyzji o wsparciu rozbudowy fabryki MAN w Niepołomicach przez Polska Strefę Inwestycji, zakład odwiedził Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki. Premier został oprowadzony po linii produkcyjnej przez prezesa MAN Trucks, Thorstena Campehla, zapoznając się z procesem produkcji pojazdów ciężarowych, jak również z planami dotyczącymi rozbudowy zakładu.

W 2021 roku mija 16 lat od podpisania umowy na budowę zakładu MAN Trucks w Niepołomicach. W tym czasie ponad 171.000 pojazdów opuściło fabrykę i jeździ po drogach całego świata. Obecnie dajemy pracę blisko 1200 osobom, z których wielu budowało zakład razem z nami. 14 lat po otwarciu fabryki dokonujemy kolejnej inwestycji. Sprawi ona że będziemy najnowocześniejszym zakładem produkującym ciężarówki w Europie, zatrudniającym ponad 2500 osób, a także zakładem neutralnym pod względem emisji CO2. Przyczyniamy się tym samym do dalszego rozwoju regionu i kraju. Jesteśmy zaszczyceni, że premier polskiego rządu odwiedza nasz zakład w tak ważnym dla nas momencie” – powiedział Thorsten Campehl, prezes MAN Trucks.

„Renomowani inwestorzy z całego świata lokują inwestycje w Polsce, ponieważ wiedzą, że mamy utalentowanych pracowników. Bardzo dziękuję zagranicznym inwestorom, producentom ciężarówek MAN, że w Niepołomicach zdecydowali się tak zdecydowanie powiększyć zakład i tworzyć nowe miejsca pracy. Niech każda ciężarówka, która wyjedzie z Niepołomic, będzie wizytówką wysokiej jakości polskiego przemysłu” – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Fot. MAN

W ramach strategii New MAN w latach 2020-2022 rozbudowana zostanie fabryka pojazdów ciężarowych w Niepołomicach. Wpłynie to znacząco na wzrost mocy produkcyjnych oraz zatrudnienie w zakładzie, który stanie się jednym z największych pracodawców w regionie. Wartość inwestycji wyniesie 95 mln euro. Start produkcji po rozbudowie zakładu planowany jest na wrzesień 2022 r. Docelowo zatrudnionych tu będzie blisko 2500 pracowników, zarówno na linii produkcyjnej, jak i w obszarze administracyjnym. Planowana średnia dzienna produkcja wyniesie ponad 300 pojazdów oraz 200 kabin. W czasie trójzmianowego systemu pracy powstawać tu będzie cała gama pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. W zakładzie znajdzie się także centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin.

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie, ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji. Polska dla koncernu MAN jest niezwykle istotnym krajem. Zlokalizowane są tu dwa nowoczesne zakłady produkujące pojazdy ciężarowe i autobusy, centrum finansowo księgowe oraz spółka sprzedażowa, obecna na polskim rynku od ponad 28 lat. Łącznie zatrudnienie sięga już ponad 5000 pracowników.

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 roku. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020, wyprodukowano tu ponad 171548 ciągników siodłowych i podwozi.

Fot. MAN