Elektryczna śmieciarka na bazie Mercedesa Econica

fot. Daimler

Władze Lewisham – dzielnicy  położonej na południu Londynu – zakupiły nową śmieciarkę na podwoziu Mercedesa Econica 1830 z silnikiem Diesla (300 KM/221 kW). Pojazd ma innowacyjne nadwozie z elektrycznym urządzeniem do podnoszenia kubłów i zgniatania śmieci, wyprodukowane przez holenderska firmę  Geesinknorba.

Samochód codziennie obsługuje teren targowiska Lewisham Market. Zarząd dzielnicy jest zadowolony –  elektryczna śmieciarka działa cicho i nie emituje zanieczyszczeń. Akumulator ładowany jest w nocy. Pojazd jest o 1200 kg cięższy od tradycyjnej śmieciarki, ale niska masa nie była w tym przypadku priorytetem.

W Polsce Econic jest stosunkowo mało popularny, ale w Londynie jest jednym z najczęściej  spotykanych na ulicy podwozi do pojazdów komunalnych, a od kilku lat używa się go tam nawet jako bazy do wywrotki budowlanej i bramowca. Samo tylko Lewisham ma flotę 40 Econiców, wszystkie 26-tonowe, z tylnymi osiami skrętnymi.

Dobre osiągi, niezawodność i świetny TCO sprawiają, że nie bierzemy już pod uwagę innych modeli –  oświadczył Noel Everest, urzędnik odpowiadający za zakup samochodów. Podkreślał też bezpieczeństwo i doskonalą widoczność – Mercedes Econic jest standardowo wyposażony w panoramiczne szyby, a także system lusterek i kamer zwiększający widoczność z tyłu i w martwym kącie. Econic jest też ceniony przez użytkowników za niski stopień (Low Entry) ułatwiający wsiadanie do kabiny.