Z wizytą w Muzeum Berlieta w Lyonie

Z kart historii
Założyciel marki Marius Berliet pierwsze prace nad konstrukcją samochodu rozpoczął już w 1884 r., a więc należał do pionierów motoryzacji niemal na równi z np. Karlem Benzem. Na początku produkował samochody osobowe napędzane silnikami jednocylindrowymi. W 1902 r. przejął fabrykę Audibert & Lavirotte w Lyonie i rozpoczął produkcję silników dwu-, a następnie czterocylindrowych. Rok później zaprezentował nowatorski model samochodu ze stalowym nadwoziem i chłodnicą o siatce w kształcie plastrów miodu, mający rozwiązania konstrukcyjne na poziomie ówczesnego Mercedesa.
Już w 1906 r. Marius Berliet zaprezentował swój pierwszy autobus. Należy więc uznać tę firmę za jednego z pionierów przemysłu autobusowego. W tym samym roku Francuz sprzedał licencję na produkcję swojego pojazdu firmie American Locomotive Company. Przed I wojną światową w ofercie Berlieta znajdowały się samochody osobowe z silnikami o mocach od 8 do 60 KM. Pojazdy te miały czterocylindrowe silniki o pojemnościach, odpowiednio, 2412 cm3 i 4398 cm3. Na zamówienie montowano także sześciocylindrową jednostkę o pojemności 9500 cm3.

Jeden z pierwszych autobusów Berlieta (fot. D. Piernikarski)
Jeden z pierwszych autobusów Berlieta (fot. D. Piernikarski)

W 1917 r. Berliet rozpoczął produkcję samochodów ciężarowych, które dostarczał francuskiej armii. Produkcja w początkowych latach sięgała nawet 40 ciężarówek dziennie, czyli około 14,5 tys. rocznie, co nawet na dzisiejsze standardy w pojazdach użytkowych jest dobrym wynikiem. Po wojnie producent przekierował część swoich bardzo rozwiniętych mocy przerobowych na powrót do wytwarzania samochodów osobowych, jednak mimo sporego popytu nie udało się utrzymać produkcji na poziomie z okresu wojny. Marius Berliet postanowił zreorganizować produkcję, skupiając się na pojedynczych modelach samochodu osobowego i ciężarowego (model CBA o 5-tonowej ładowności, sprawdzony podczas wojny). Problemy finansowe i zobowiązania fabryki sięgające 55 mln franków zmusiły posiadającego 88% udziałów Berlieta do poddania się działaniu wymiaru sprawiedliwości i przejęcia przez banki udziałów w firmie. W 1925 r. pod marką Berliet, ale już z nowym właścicielem ponownie przedstawiono całą gamę modeli samochodów osobowych. W 1930 r. Berliet zaprezentował pierwszy pojazd z silnikiem Diesla. Ostatni osobowy model Berlieta pokazano w 1936 r. Produkowany był przez 3 lata.

Jedna z pierwszych ciężarówek Berlieta z silnikiem o zapłonie samoczynnym – GDHM-7 (fot. D. Piernikarski)
Jedna z pierwszych ciężarówek Berlieta z silnikiem o zapłonie samoczynnym – GDHM-7 (fot. D. Piernikarski)
Berliet produkował nawet... tak popularne dziś autobusy szynowe (fot. D. Piernikarski)
Berliet produkował nawet… tak popularne dziś autobusy szynowe (fot. D. Piernikarski)