Podział Alcoa

fot. Alcoa

Założona w 1888 r. Alcoa jest jednym z trzech największych producentów aluminium na świecie. Wiosną tego roku ogłoszono, że planuje wydzielić ze swoich struktur nową firmę. Uczestnicy wrześniowych targów IAA w Hanowerze poznali jej logo i nazwę.

Nowa firma będzie się nazywać Arconic i od razu znajdzie się w zestawieniu 500 największych firm świata, corocznie przygotowywanym przez magazyn Fortune. Jego roczny dochód już na starcie ma wynieść 12,5 miliarda dolarów (szacunki na podstawie danych Alcoa z roku 2015). W 150 fabrykach pod szyldem Arconic pracować będzie 40 tys. ludzi.

Alcoa Corporation pozostanie przy pięciu podstawowych produktach: boksytach, tlenku glinu, aluminium, stopach żelaza i produktach powiązanych z generowaniem energii.

Nowo powstała firma Arconic zajmie się innowacjami. Będzie opracowywać wysokowydajne rozwiązania i materiały głównie dla lotnictwa i motoryzacji, a także dla budownictwa i przemysłu. Na rynek wejdzie z pozycją światowego lidera w dziedzinie mechaniki precyzyjnej. Jak można przeczytać w wielu komentarzach, podział Alcoa jest biznesową odpowiedzią na  długoletni spadek cen akcji, wywołany konkurencją z producentami taniego aluminium z Chin.