Goodyear i wpływ opon ciężarowych na poziom emisji CO2

Fot. Goodyear

Goodyear dołączył do debaty o zintegrowanych działaniach na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) przez branżę transportową. Wiodący producent opon zwraca uwagę na wpływ wprowadzonych niedawno innowacji oponiarskich na istotne zmniejszenie emisji CO2 przez pojazdy komercyjne. Wskazuje również na skuteczność europejskiej etykiety w realizacji celów branży transportowej w zakresie obniżania emisji CO2.

Szersze zastosowanie produktów zoptymalizowanych pod względem oporów toczenia, takich jak FUELMAX – najbardziej efektywnych paliwowo opon ciężarowych w ofercie Goodyear – może istotnie zmniejszyć emisję CO2, a także ograniczyć zużycie paliwa.  Obliczenia wykazują, że przechodząc z ogumienia klasy C w kategorii efektywności paliwowej na europejskiej etykiecie na opony FUELMAX klasy B w przypadku standardowego 40-tonowego europejskiego zestawu ciągnik-naczepa, pokonującego rocznie 78 tys. kilometrów można zmniejszyć emisję CO2 o około 3,2 tony[1]  rocznie.  Mając na uwadze miliony ciągników i naczep jeżdżących po Europie, zastosowanie efektywnych paliwowo opon może przyczynić się do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Emisja CO2 jest bezpośrednio związana ze zużyciem paliwa, powiedział Michel Rzonzef, wiceprezes działu Commercial Business Goodyear w regionie EMEA. Obniżanie oporów toczenia jest jednym z głównych kierunków naszych prac badawczo-rozwojowych. Oznacza to niższe koszty paliwa dla klientów i mniej emisji dwutlenku węgla do środowiska. Ponadto wprowadzone w 2012 roku europejskie etykiety sprawiają, że efektywność opon w tym aspekcie jest naprawdę zauważalna. Tym samym wybór opon ciężarowych o najlepszej efektywności paliwowej jest zadaniem pozornie prostym, lecz niezwykle ważnym. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie całkowitego kosztu użytkowania dla operatorów flot. Zachęcając właścicieli pojazdów ciężarowych do zmiany opon z kategorii C na B w aspekcie efektywności paliwowej można obniżyć emisje dwutlenku węgla o około 3,2 tony na pojazd na rok. W rezultacie oszczędności na pojedynczym pojeździe mogą wynieść ponad 1,300 €[2] .

ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) przedstawiło niedawno analizę badania przeprowadzonego przez TML (Transport & Mobility Leuven), z którego wynika że zintegrowane podejście obejmujące wszystkich czynnych uczestników sektora transportu drogowego może potencjalnie dwukrotnie zwiększyć roczny wskaźnik redukcji emisji CO2, przez pojazdy ciężarowe nawet do 3.5% dla nowych pojazdów.  Kluczowym, lecz łatwym do wdrożenia elementem tych działań jest wyposażenie jeżdżących po Europie pojazdów ciężarowych w efektywne paliwowo opony ciężarowe.

[1] W oparciu o obliczenia przeprowadzone przy użyciu kalkulatora paliwowego Goodyear (http://fleet-fuel-efficiency.eu/)

[2] W oparciu o obliczenia przeprowadzone przy użyciu kalkulatora paliwowego Goodyear (http://fleet-fuel-efficiency.eu/) na 40-tonowym, 5-osiowym zestawie ciągnik-naczepa, który rocznie pokonuje 78 tys. km.

Wybór właściwej opony ciężarowej umożliwia natychmiastowe zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Fot. Goodyear
Wybór właściwej opony ciężarowej umożliwia natychmiastowe zredukowanie emisji dwutlenku węgla. fot. Goodyear