Jak wynika z raportu Ericsson ConsumerLab 2015, Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń mobilnych, tj. smartfonów i tabletów. Liczba osób używających smartfonów przynajmniej raz w tygodniu wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat ponaddwukrotnie, osiągając poziom 76% populacji.
Założenie, że smartfony będą się cieszyć coraz większą popularnością, jest oczywiste. Na tej podstawie łatwo przewidzieć rosnący wzrost zainteresowania usługami mobilnymi. Rynek urządzeń elektronicznych w Polsce wciąż nie jest nasycony w równie dużym stopniu jak w krajach Europy Zachodniej. Jesteśmy jednak na dobrej drodze, aby w naszym kolejnym raporcie* zaobserwować, że polscy użytkownicy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii dogonili europejską czołówkę. Wiele zależy od rozwoju infrastruktury operatorów, dzięki której użytkownicy będą mogli cieszyć się np. szybszym internetem mobilnym wykorzystującym technologię 4G i LTE – mówi Katarzyna Pąk, dyrektor do spraw marketingu i komunikacji w firmie Ericsson.
Telefony z dostępem do internetu są już nie tylko narzędziem służącym do komunikacji i rozrywki. Służą one także do pracy – dzięki nim możliwe jest bowiem planowanie zadań oraz realizowanie przedsięwzięć takich jak np. kontrolowanie floty samochodowej, czyli analizowanie pokonywanych tras, generowanie raportów dotyczących aktywności kierowców, co w efekcie prowadzi do zwiększenia efektywności działań i redukcji kosztów.
W branży
Prowadzenie firmy transportowej to zadanie niełatwe – angażuje wiele czasu, energii i różnego rodzaju zasobów. Rosnące wymagania rynku i konkurencja zmuszają właścicieli firm do poszukiwania rozwiązań, które umożliwią jeszcze bardziej efektywne planowanie, raportowanie oraz kontrolowanie pracy floty. Pomocne w tym zakresie będą na pewno nowoczesne narzędzia informatyczne.
Nowe technologie to nie fanaberia, a narzędzie, po które coraz częściej sięgają właściciele pojazdów ciężarowych oraz osoby odpowiedzialne za floty. I nic w tym dziwnego, skoro efektem wprowadzania usług bazujących na aplikacjach mobilnych, chmurze czy systemach monitoringu GPS są realne oszczędności związane chociażby ze sprawniejszym zarządzaniem parkiem samochodów i pracownikami. Za pomocą aplikacji użytkownik może sprawdzać pozycje pojazdów, przygotowywać zestawienia wykonanych kursów, wyświetlać istotne powiadomienia. Mobilne zarządzanie to dla managera świetne narzędzie. Szansa na reagowanie z każdego niemal miejsca na świecie i o każdej porze pozwala ograniczyć koszty oraz usprawnić procesy logistyczne. Samochody, które stoją, nie zarabiają, maszyny, które nie są na budowie uruchamiane, nie przynoszą zysków, a aplikacje pozwalają zapobiegać takim przypadkom. Co ważne, część programów działa w chmurze, w efekcie czego wszystkie dane znajdują się w sieci, a system aktualizuje się samoistnie i działa na każdym urządzeniu. Oprogramowanie automatycznie zapisuje informacje, dzięki czemu nie ma ryzyka niespodziewanej utraty danych – wyjaśnia Maciej Pobocha z „Connected Life Magazine”.