KH-kipper w konkursie “Wybitny Eksporter Roku 2024”

Na zdjęciu od lewej: Konrad Gwóźdź - szef gabinetu politycznego, Andrzej Kamionka - prezes KH-kipper, Janusz Piechociński - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Mieczysław Twaróg - prezes zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (fot. Stowarzyszenie Eksporterów Polskich)

27 listopada br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbył się XXI Kongres Eksporterów Polskich. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich (SEP) pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Udział w kongresie wzięli eksporterzy ze wszystkich branż i regionów Polski. Podczas wydarzenia firmę KH-kipper uroczyście uhonorowano za udział w konkursie „Wybitny Eksporter Roku 2024” w branży rolno-spożywczej oraz za działalność eksportową firmy, która stanowi siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki. 80% produkcji KH-kipper, która powstaje w dwóch zakładach pod Kielcami w południowo-wschodniej Polsce, trafia do 70 krajów na całym świecie.

Pamiątkowy List Gratulacyjny Andrzejowi Kamionce – prezesowi KH-kipper wręczyli: Janusz Piechociński – prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Konrad Gwóźdź – szef Gabinetu Politycznego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  i Mieczysław Twaróg – prezes zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.

XXI Kongres Eksporterów Polskich

Stowarzyszenie Eksporterów Polskich SEP wspiera urzeczywistnianie polityki eksportowej Polski oraz działania przedsiębiorców, organów państwowych, rządowych i samorządowych na rzecz eksportu stanowiącego siłę napędową rozwoju polskiej gospodarki.

Celem XXI Kongresu Eksporterów Polskich było określenie strategii ekspansji polskiego eksportu na perspektywiczne i nietradycyjne rynki międzynarodowe tj: Ameryka Południowa, Kaukaz, Bliski i Daleki Wschód, Azję i Afrykę. Są to rynki w regionach gęsto zaludnionych o gospodarkach niżej rozwiniętych niż europejskie, ale często rozwijających się w znacznie szybszym tempie. Rynki te mogą okazać się atrakcyjne biznesowo dla polskich firm oraz dać im możliwość osiągnięcia sukcesu przez sam fakt, że towar pochodzi z europejskiego kraju.

Eksport główną siłą napędową rozwoju polskiej gospodarki

W okresie od stycznia do końca września 2024 r. wg GUS eksport wyniósł 260,1 mld EUR i był niższy o 1,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023. Za spadek eksportu w tym roku obwinia się głównie spowolnienie gospodarcze w Niemczech, które są największym odbiorcą polskich towarów. Eksperci SEP uważają, że obecne problemy polskiego eksportu mają charakter przejściowy i zostaną przezwyciężone na drodze poprawy koniunktury na rynkach europejskich, a zwłaszcza w Niemczech oraz dywersyfikacji eksportu na nowe, perspektywiczne i nietradycyjne rynki.

Istotną rolę w zakresie rozwoju eksportu mogą odegrać działania systemowe tj:

  • budowa polskich marek produktów eksportowych
  • wzrost ilości polskich firm prowadzących działalność eksportową
  • zwiększenie konkurencyjności polskich produktów eksportowych
  • ekspansja polskiego eksportu rolno-spożywczego

Podczas XXI Kongresu Eksporterów Polskich dokonano oceny stanu i perspektyw wykorzystania potencjału eksportowego polskiej gospodarki oraz szans i możliwości jego rozwoju. Podkreślano, że obecna sytuacja na rynkach zagranicznych spowodowana nie tylko popandemicznym stanem gospodarczym ale również związana z agresją Rosji na Ukrainę i wymaga aktywnego zaangażowania eksporterów na rynkach na których występuje zainteresowanie polskimi produktami eksportowymi. Oczekiwane jest wsparcie przedsiębiorców przez resorty gospodarcze oraz spójna polityka proeksportowa rządu i dalsza dywersyfikacja eksportu.

Jednocześnie podkreślano potrzebę utworzenia w wybranych ambasadach RP stanowisk radców ds. technologicznych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz radców ds. rolno-spożywczych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas kongresu Stowarzyszenie Eksporterów Polskich mając na uwadze konieczność utrzymania dynamiki rozwoju eksportu zadeklarowało pogłębienie współdziałania pomiędzy eksporterami, organami państwowymi, rządowymi i samorządowymi.

źródło: eksporterzy.org

Na zdjęciu od lewej: Konrad Gwóźdź – szef gabinetu politycznego, Andrzej Kamionka – prezes KH-kipper, Janusz Piechociński – prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja oraz Mieczysław Twaróg – prezes zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (fot. Stowarzyszenie Eksporterów Polskich)