KH-kipper: 20 lat doświadczenia

fot. KH-kipper

20 lat temu w Kielcach powstała spółka KH-kipper produkująca zabudowy na samochody ciężarowe. W 1998 r. z zakładu produkcyjnego w Kajetanowie k. Kielc wyjechało pierwszych 16 zabudowanych wywrotek.

Kamionka Konstanty – założyciel firmy KH-kipper, a obecnie doradca zarządu (fot. KH-kipper)

W 1978 r. Konstanty Kamionka – późniejszy założyciel KH-kipper – rozpoczął pracę w Kieleckich Zakładach Wyrobów Metalowych SHL na stanowisku konstruktora cystern i dystrybutorów. Tam zdobywał cenne doświadczenie i po cichu marzył, aby móc decydować o istotnych rzeczach dotyczących tworzonego produktu. W SHL-ce przepracował 17 lat, do czasu kiedy w 1993 r. wraz z kolegami założył firmę Kamarg, remontującą cysterny.

Na początku przedsiębiorstwo zarejestrowano jako spółkę cywilną, a następnie po fuzji z belgijską firmą Stokota w 1995 r. przekształcono je w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W Kamargu Konstanty Kamionka pracował do połączenia ze Stokotą. W międzyczasie, w 1994 r. podjął pracę w firmie Schmidt Polska, gdzie przez 4 lata pracował jako szef produkcji.

GENEZA NAZWY   Pod koniec swojej pracy w Schmidt Polska, w 1998 r., Konstanty Kamionka założył spółkę KH-kipper. Jego partnerem był wówczas Cornelis Harrewijn – dyrektor techniczno-produkcyjny ze Schmidta. Wspólnicy chcieli, żeby nazwa ich firmy była identyfikowana z właścicielami i jednocześnie czytelna dla wszystkich klientów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pierwszy człon nazwy firmy – KH został utworzony od nazwisk założycieli, natomiast słowo tworzące drugi człon nazwy – „kipper” – oznaczające wywrotkę, było powszechnie znane w Polsce i wielu innych krajach. W firmowym logotypie znalazły się nazwa oraz zarys wywrotki dodany przez dział handlowy.

TRUDNE POCZĄTKI   Po pewnym czasie KH-kipper zyskał jeszcze jednego wspólnika. Został nim Holender  – Maarten Vinkesteijn. Wraz z jego przyjęciem udziały w KH-kipper zostały podzielone na trzy części. Niestety ponad rok po założeniu firmy, czyli w 1999 r., pierwszy wspólnik Konstantego Kamionki, Cornelis Harrewijn, miał ciężki wypadek samochodowy i nie wrócił już do pracy. Cornelis Harrewijn zdążył jednak (także podczas wcześniejszej współpracy w Schmidt Polska i KH-kipper) przekazać Konstantemu Kamionce nowe spojrzenie na  współczesną przedsiębiorczość, nauczyć podejmowania ryzyka związanego z prowadzeniem firmy i działalności gospodarczej, jakiej wówczas w Polsce nie było.

Pracownicy KH-kipper przy 13-tysięcznej zabudowie (fot. KH-kipper)