Michelin Polska stopniowo zamyka Zakład Opon Ciężarowych w Olsztynie. Redukcja zatrudnienia nie jest przewidywana

Fot. Michelin

W odpowiedzi na zmiany rynkowe, spółka Michelin Polska podjęła decyzję o stopniowym zamknięciu Zakładu Opon Ciężarowych w Olsztynie do końca grudnia 2024 r.

Jak podkreślił Piotr Staszałek, Press Officer & PR Manager w Michelin Polska, spółka nie planuje grupowych zwolnień pracowników: “Redukcja zatrudnienia z powodu zamknięcia Zakładu Opon Ciężarowych nie jest przewidywana. Szczegółowe informacje na temat zmiany zostały przekazane pracownikom zakładu osobiście podczas spotkania z prezesem Michelin Polska oraz dyrekcją fabryki w połowie marca 2024 roku. Decyzja dotyczy 430 pracowników i każdy z nich otrzyma indywidualne wsparcie umożliwiające rozwój kariery w kierunku nowego stanowiska w fabryce Michelin w Olsztynie”.

Powodem likwidacji zakładu są wysokie koszty produkcji i konkurencja z rynków Dalekiego Wschodu. Produkcja ma być przeniesiona do Rumunii.

Firma Michelin Polska kontynuuje swoją działalność oraz znaczące inwestycje w modernizację fabryki w Olsztynie. Według oficjalnego komunikatu, podejmowane inwestycje mają na celu modernizację Zakładu Opon Osobowych i Dostawczych i wyposażenie fabryki w nowy zaawansowany technologicznie sprzęt. Dzięki temu zwiększy się produkowany mix rozmiarów w segmencie opon 18″ oraz większych, w odpowiedzi m.in. na rosnące zapotrzebowanie wynikające z elektryfikacji rynku samochodowego.

To nie pierwsza informacja o zamknięciu zakładu Michelin. Pod koniec 2023 r. francuska firma poinformowała o zaprzestaniu produkcji opon do samochodów ciężarowych w Niemczech i zamknięciu dwóch zakładów w Karlsruhe i Trewirze. W Homburgu wstrzymana miała zostać produkcja opon i półproduktów, a centrum obsługi klienta Michelin przeniesione z Karlsruhe do Polski. Koncern ogłosił zamknięcie produkcji w Niemczech do końca 2025 r.