Nowe wersje modeli MAN TGE oraz eTGE Next Level

Fot. MAN Truck & Bus

MAN Truck & Bus wkrótce wypuści na rynek nową wersję swoich samochodów dostawczych TGE, które są dostępne również z elektrycznym układem napędowym jako eTGE. Główne cechy nowej wersji o nazwie Next Level to przeprojektowane miejsce pracy kierowcy i nowe zaawansowane systemy wspomagające ADAS. Modele Next Level będą dostępne od maja 2024 r., na niektórych rynkach europejskich już rozpoczęto przyjmowanie zamówień.

Mówimy o największym pakiecie innowacji technicznych w nadal młodej historii vana. Główny nacisk w zakresie komfortu został położony na nową deskę rozdzielczą z cyfrowym wyświetlaczem wskaźników. Do najważniejszych ulepszeń zalicza się także duży wyświetlacz do sterowania funkcjami pojazdu oraz system informacyjno-rozrywkowy MAN Media Van.

System informacyjno-rozrywkowy MAN Media Van składa się z 10,4-calowego wyświetlacza ze standardowymi funkcjami DAB+, MAN Connect, App Connect i MAN SmartLink do integracji ze smartfonami. Dalsze aktualizacje obejmą MAN Media Van Nawigacja i MAN Media Van Nawigacja Business z integracją Alexa oprócz funkcji nawigacji. Wersja Business otrzyma także ekran o przekątnej 12,9 cala. Inne nowości na desce rozdzielczej obejmują przeprojektowaną ergonomiczną kierownicę wielofunkcyjną ze zintegrowaną dźwignią zmiany biegów na kolumnie kierownicy (w przypadku automatycznych skrzyń biegów), elektroniczny hamulec postojowy i funkcję Keyless Go.

Fot. MAN Truck & Bus

Po stronie sprzętowej modele MAN TGE Next Level otrzymają także jednostki sterujące nowej generacji, czujniki i kamery. Na tym samym etapie zasadniczo odnowiono architekturę elektroniczną pojazdu, co ma w znaczący sposób pozwolić na dalszy rozwój w obszarze systemów wspomagania i bezpieczeństwa.

Oczekuje się, że dzięki tym innowacjom dostawcze MAN-y TGE i e-TGE zwiększą bezpieczeństwo zarówno swoich pasażerów, jak i innych użytkowników dróg, ponieważ niektóre systemy wspomagania będą po raz pierwszy częścią standardowego wyposażenia. Wśród nich znajdzie się m.in. system informowania o znakach drogowych, aktywny system utrzymania pasa ruchu, wykrywanie zmęczenia i asystent parkowania. Więcej szczegółów ma zostać ujawnionych wkrótce.

Wraz ze zmianą roku modelowego muzyka gra pod maską i we wnętrzu. I jest naprawdę głośno. Nie chcemy jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów dotyczących MAN TGE Next Level, ale nasi klienci mogą spodziewać się vana, który będzie stanowił kamień milowy pod względem bezpieczeństwa i komfortu” – podsumował Martin Imhoff, dyrektor ds. marketingu produktów van w firmie MAN Truck & Bus.

Opracowanie: Dariusz Piernikarski

Fot. MAN Truck & Bus