Naprawa samochodów dostawczych: Rozwiązania Schaeffler i górne mocowanie amortyzatora FAG

Fot. Schaeffler

Kontynuujemy prezentację rozwiązań firmy Schaeffler dotyczących napraw samochodów dostawczych. Tym razem omówione zostanie górne mocowanie amortyzatora FAG wpływające na komfort i precyzję kierowania pojazdem.

Wysokie przebiegi i duże obciążenia w samochodach dostawczych sprzyjają zużyciu elementów zawieszenia. Elementy te, a w szczególności górne mocowania amortyzatorów, stanowią ważną część układu zawieszenia kół, ponieważ przenoszą cały ciężar pojazdu. Ponadto, muszą one zapewniać maksymalne bezpieczeństwo jazdy i optymalny komfort, a także łatwe i precyzyjne kierowanie autem.

Firma Schaeffler, jako specjalista w dziedzinie zawieszenia, jak również dzięki swojej wiedzy w zakresie produkcji łożysk amortyzatorów jest od wielu lat partnerem przemysłu motoryzacyjnego i pod marką FAG dostarcza do niezależnych warsztatów górne mocowania amortyzatorów, zwane również łożyskami amortyzatorów.

Fot. Schaeffler

Trzeba pamiętać, że łożyska amortyzatorów i górne mocowania amortyzatorów odpowiadają za szeroki zakres funkcji, takich jak:

  • absorpcja sił promieniowych i osiowych,
  • obniżanie tarcia i eliminacja naprężeń podczas skręcania sprężyny amortyzatora,
  • prowadzenie sprężyny amortyzatora i utworzenie wzmocnionej powierzchni nośnej dla amortyzatora,
  • izolacja hałasu drogowego.

Krawężniki, wyboje i duże przeciążenia to nieodłączne środowisko pracy aut dostawczych, gdzie amortyzator wraz z jego poszczególnymi elementami, takimi jak gniazdo sprężyny lub górne mocowanie, są narażone na duże obciążenia, a także na zużycie.

Ponieważ w przypadku awarii, pojazd nie zachowuje się już tak jak zwykle, niezbędna jest natychmiastowa naprawa. W ofercie firmy FAG znajdziemy szeroki asortyment zestawów naprawczych, które umożliwiają profesjonalną i szybką naprawę elementów górnego mocowania amortyzatora. Jedną z nowości są górne mocowania amortyzatora dla Volkswagena T5 i T6

W pojazdach Volkswagen T5 długotrwałe obciążenia zawieszenia często prowadzą do przedwczesnego uszkodzenia górnych mocowań amortyzatora. Górne mocowanie amortyzatora w kolejnym modelu T6 zostało zatem gruntownie przeprojektowane. Schaeffler oferuje teraz bardziej wytrzymałą wersję górnego mocowania amortyzatora w zestawie naprawczym (dla T5 i T6) lub jako pojedyncze łożysko (dla T6). Zestaw składa się z pojedynczego łożyska o większej nośności, kutej (zamiast odlewanej) płyty i górnego mocowania. Zestaw jest kompatybilny z poprzednim modelem, więc można zastosować go również w modelu T5

  T5 T6
Pojedyncze łożysko 713 0079 20 713 0425 20
Zestaw 815 0078 30 815 0086 30
(użyte parami jako wzmocniona wersja dla modelu T5)
Fot. Schaeffler

Wszystkie elementy układu kierowniczego i części podwozia marki FAG przechodzą szczególnie intensywny proces testowania, zanim trafią na rynek. Ponieważ wszystkie zestawy naprawcze są dostarczane wraz z niezbędnymi akcesoriami, gwarantowana jest szybka naprawa. Oznacza to, że samochód dostawczy nie tylko szybko wraca na drogę, ale także następuje niezwłoczna poprawa komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Bogatą ofertę zawieszenia oraz górnych mocowań amortyzatorów można znaleźć na stronach portalu www.repxpert.pl, jak również w aplikacji mobilnej.

W kolejnych odsłonach będziemy przybliżać konkretne rozwiązania naprawcze do samochodów dostawczych. Przedstawione zostaną produkty, znajdujące się w ofercie dla tego segmentu pojazdów oraz korzyści płynące z ich zastosowania.

Fot. Schaeffler