Mobilna wytwórnia mieszanki Airium dla Lafarge Polska na podwoziu DAF CF

Mobilna wytwórnia masy izolacyjnej Airium – autorski pomysł firmy Lafarge, zabudowa na podwoziu DAF CF 450 FAD 8x4 wykonana przez firmę Overmat (fot. D. Piernikarski)

17 maja br. na terenie TB Truck & Trailer Serwis w Wolicy odbyło się uroczyste przekazanie firmie Lafarge Polska samochodu DAF CF 450 FAD 8×4 ze specjalną zabudową i urządzeniem do wytwarzania i nanoszenia mineralnej piany izolacyjnej.

To czwarty na świecie i pierwszy z trzech takich zamówionych pojazdów DAF w Polsce z tego typu zabudową. Jest to autorski projekt firmy Lafarge, za techniczną stronę realizacji projektu odpowiadała włoska firma Overmat specjalizująca się w budowlanych zabudowach specjalnego typu.

Podczas przekazania pojazdu obecni byli (od prawej): Ewa Jezierska – dyrektor sprzedaży TB Truck & Trailer Serwis, Rafał Soboń – kierownik ds. systemów budowlanych Airium Lafarge Polska, Michał Wójcik – area sales manager DAF Trucks Polska (fot. D. Piernikarski)

Zabudowa jest mobilną wytwórnią Airium – całkowicie mineralnego materiału izolacyjnego na bazie cementu i wodnej piany. Airium to ekologiczna alternatywa dla wełny mineralnej, pianobetonu i styropianu, wylewana bezpośrednio na placu budowy (warstwy podposadzkowe, elementy ścienne, dach). Obszar zastosowania to przede wszystkim budownictwo mieszkaniowe: wielorodzinne i indywidualne.

Fot. D. Piernikarski

Cała instalacja zabudowy zasilana jest elektrycznie, źródłem prądu jest własny agregat prądotwórczy (prod. MOSA), dzięki czemu korzystanie z przystawki odbioru mocy pojazdu nie jest konieczne. Sprzyja to tym samym obniżaniu zużycia paliwa i poprawia komfort użytkowania, gdyż na miejscu pracy silnik samochodu może być wyłączony. Cement i dodatki przewożone w zbiornikach zabudowy pozwalają na utworzenie ok. 5−6 m3 mieszanki, co w ciągu 1 dnia pozwala na wylanie Airium nawet na powierzchni 800−1000 m2, co jest ok. trzykrotnie więcej niż w przypadku wykorzystania styropianu.

Fot. D. Piernikarski

Podwozie DAF CF FAD 8×2
Stanowiący bazę dla konstrukcji DAF CF 450 FAD 8×2 o rozstawie osi 5,7 m i zwisie tylnym 2,55 m, napędzany jest silnikiem MX-11 Euro VI E o mocy 440 KM (330 kW) współpracującym ze zautomatyzowaną skrzynią biegów TraXon o 12 przełożeniach. Zespół osi tylnych o nośności 21 t (2×10,5 t) ma zawieszenie mechaniczne na resorach trapezoidalnych, osie przednie, każda o nośności 8 t, mają zawieszenie na resorach parabolicznych. Zbiornik paliwa zamontowany po lewej stronie podwozia ma pojemność 300 l.  Samochód ma kabinę dzienną Day Cab.

Możliwość dojazdu bezpośrednio na miejsce pracy, duża wydajność podawania mieszanki, brak odpadów – to sprzyja poprawie efektywności prac budowlanych (fot. D. Piernikarski)
Fot. D. Piernikarski
Fot. D. Piernikarski