Cummins kupuje Meritora. Dzięki przejęciu niezależny producent silników jest gotowy na krok w kierunku elektromobilności

Meritor opracował elektryczną oś napędową 17Xe ePowertrain przeznaczoną do ciężkich samochodów ciężarowych i autobusów w konfiguracjach 6x2 lub 4x2, która dostarcza do 420 kW mocy ciągłej (fot. Meritor)

Firma Cummins ogłosiła finalizację zakupu spółki Meritor, globalnego specjalisty od układów napędowych, za sumę ok. 3,7 mld dolarów.

Meritor należy do wiodących dostawców komponentów m.in. osi i hamulców do pojazdów użytkowych. Po przejęciu spółki Meritor Cummins stanie się jednym z niewielu producentów mogących zapewnić kompletne, zintegrowane rozwiązania w zakresie układów napędowych – zarówno wykorzystujących silniki spalinowe, jak i energię elektryczną. Firma jest tym samym gotowa na krok w kierunku elektromobilności.

Przejęcie firmy Meritor jest ważnym kamieniem milowym dla Cummins” – powiedział Tom Linebarger, prezes i dyrektor generalny Cummins, i dodał: „To przejęcie dodaje produkty do naszej działalności w zakresie komponentów, niezależnych od technologii układu napędowego. Wykorzystując globalny zasięg firmy Cummins, spodziewamy się przyspieszenia wzrostu w podstawowej działalności Meritora w sektorze osi i hamulców”.

Meritor – firma z ponad 110-letnią tradycją
Nasza oferta będzie nadal odgrywać ważną, strategiczną rolę, gdy pojazdy użytkowe przekształcą się w elektryczne i autonomiczne” – powiedział Chris Villavarayan, dyrektor generalny i prezes Meritora.
Oczekuje się, że transakcja, która podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia i otrzymania odpowiednich zgód regulacyjnych oraz zgody akcjonariuszy Meritora, zostanie zamknięta do końca roku kalendarzowego.

Siedziba główna firmy Meritor znajduje się w Troy w stanie Michigan (USA). Spółka zatrudnia ponad 9600 pracowników obsługujących klientów z szeroko pojętej branży pojazdów użytkowych (samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy, pojazdy terenowe, wojskowe, specjalistyczne), działa również na rynku wtórnym na całym świecie.

Cummins myśli perspektywicznie
Wszystkie ostatnie posunięcia firmy Cummins wzmocniły wysiłki firmy na rzecz dekarbonizacji. Na początku lutego br. firma ogłosiła przejęcie Jacobs Vehicle Systems od Altra Industrial Motion. Firma Jacobs, powszechnie znana ze swojej technologii silnikowych hamulców dekompresyjnych „Jake Brake”, jest również dostawcą technologii dezaktywacji cylindrów, uruchamiania i zatrzymywania silnika oraz technologii zarządzania temperaturą. Umowa o zakupie Jacobs Vehicle Systems została zawarta zaledwie kilka dni po tym, jak Cummins ogłosił, że wykupi udziały Westport Fuel Systems w spółce jv Cummins Westport, która produkuje i sprzedaje silniki zasilane gazem. W połowie stycznia Cummins zakończył również przejęcie 50% Momentum Fuel Technologies od Rush Enterprises. Ta transakcja daje firmie Cummins szerokie możliwości magazynowania i przewożenia w pojazdach paliw gazowych.