Agregat Dometic Frigo DC zamontowany w innowacyjnym pojeździe elektrycznym SmartVan IoT firmy EV Fleet

fot. Dometic

O tym e-pojeździe SmartVan IoT, który poprawia wydajność transportu już pisaliśmy (link do obszernego opisu). SmartVan IoT, to inteligentny samochód z własnym systemem operacyjnym, pozwalający na pełną integrację z systemami klienta, zbudowany w oparciu o model dostawczy Mercedes-Benz eSprinter. Pojazd wyposażony jest w liczne innowacyjne rozwiązania, w tym agregat chłodniczy Dometic Frigo DC, na którym się dziś skupimy.

Integracja transportu towarowego i logistyki miejskiej w internecie rzeczy otwiera nowe możliwości rozwoju flot oraz budowania inteligentnych łańcuchów dostaw (fot. EV Fleet)

Dzięki zabudowie izotermicznej, SmartVan IoT może przewozić produkty w temperaturze kontrolowanej – ładownia została podzielona na dwie sekcje – aktywną i pasywną. Sekcja aktywna wyposażona jest w agregat chłodniczy firmy Dometic zasilany przez zestaw dodatkowych akumulatorów. Działanie systemu chłodzenia wspiera 5 paneli fotowoltaicznych ActiveSol generujących maksymalną moc 605 W. Zasilanie agregatu zaprojektowano tak, aby pracował on w sposób ciągły przez minimum 8 godzin.

Sekcja aktywna (fot. EV Fleet)
Sekcja pasywna (fot. EV Fleet)

Dometic Frigo DC to przełomowy, całkowicie elektryczny zestaw chłodniczy przeznaczony do transportu produktów w temperaturze kontrolowanej. Jest to rozwiązanie, które pracuje niezależnie od silnika pojazdu i nie wymaga konstrukcji montowanej na dachu. System zasilany jest bezpośrednio z instalacji 12 V, wykorzystując akumulator pojazdu zamiast silnika. (szczerzej o modelu Frigo DC w tym linku)

Jest to jest obecnie jedyna technologia umożliwiająca instalację układów chłodniczych w stale rosnącej flocie samochodów elektrycznych.

Dane generowane przez pojazd SmartVan IoT są zbierane przez zespół EV Fleet i wykorzystywane do przygotowania analiz, niezbędnych do optymalizacji procesów logistycznych w miejskiej dystrybucji.
W jednym z testów przeprowadzonych przez zespół EV Fleet, w którym pojazd przejechał na jednym ładowaniu 200 km po Warszawie i jej przedmieściach z pełnym ładunkiem 3490 kg, potwierdzono, że Dometic Frigo DC jest w stanie utrzymać pożądaną temperaturę w przestrzeni ładunkowej pomiędzy 2 a 8°C przez cały czas trwania podróży.

Moduł kompresor/skraplacz  (fot. Dometic)

Więcej o firmie Dometic
Dometic to firma międzynarodowa dostarczająca wysokiej jakości rozwiązania, aby ułatwić życie w podróży w zakresie m.in. żywności i napojów, klimatyzacji, zasilania i sterowania oraz innych obszarów. Dometic prowadzi działalność w Ameryce Północnej i Południowej, regionie EMEA oraz Azji i Pacyfiku, oferując produkty do użytku w pojazdach rekreacyjnych, ciężarówkach i samochodach klasy premium, łodziach turystycznych i użytkowych oraz do wielu innych zastosowań. Naszą motywacją jest oferowanie innowacyjnych i niezawodnych produktów o wyjątkowym wzornictwie. Nasze produkty sprzedajemy w około 100 krajach, dysponując globalną siecią dystrybucyjną i dealerską, która obsługuje rynek posprzedażowy. Firma Dometic zatrudnia około 6500 osób na całym świecie, w 2020 r. osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 16,2 mld SEK (1,8 mld USD), a jej siedziba mieści się w Szwecji, w Sztokholmie.

Frigo DC 3500 waży zaledwie 47 kg (fot. Dometic)