Grupa Wielton przejmuje hiszpańskiego producenta naczep Guillén i wkracza na kolejny rynek europejski

Grupa Wielton przejęła 80% udziałów w hiszpańskiej firmie Guillén Desarrollos Industriales S.L., produkującej naczepy i przyczepy od ponad 125 lat. Kwota transakcji to 4,6 mln euro. Przejęcie pozostałych 20% udziałów planowane jest w 2026 r. w modelu earn-out, w którym cena będzie oparta o zysk EBITDA wypracowany w 2025 r.

Dzięki przejęciu Grupa Wielton wkracza na kolejny ważny rynek – Hiszpanię – którego potencjał wynosi ok. 14.000 sztuk rocznie, a także uzyskuje dostęp do rynku portugalskiego (ok. 2.500 sztuk rocznie). Przejęcie oznacza m.in. sprzedaż wybranych produktów Grupy poprzez kanały dystrybucyjne Guillén czy wytwarzanie w Hiszpanii wybranych niestandardowych produktów Grupy Wielton na potrzeby rynków sąsiadujących (Francja, Portugalia). Lokalizacja zakładu Guillén sprzyja również optymalizacji kosztów transportu produktów Grupy do południowej Francji oraz krajów północnej Afryki.

Dzięki tej transakcji pogłębi się też współpraca z TIP Trailer Services, jednego z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów ciężarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén (po przejęciu NEXT Rent będącego dotychczas częścią Grupy Guillén).

“Hiszpania to duży i interesujący nas rynek, któremu przyglądaliśmy się od dłuższego czasu i poddaliśmy dogłębnej analizie. Przejmując dobrze zautomatyzowany i zrobotyzowany, charakteryzujący się zapasem wolnych mocy produkcyjnych, zakład Guillén, otwieramy sobie możliwość skokowego wzrostu na rynku hiszpańskim i portugalskim. Zyskujemy dodatkową platformę produkcyjno-montażową, zlokalizowaną w pobliżu ważnych dla nas rynków – południowej Francji i północnej Afryki. Akwizycja ta w pełni wpisuje się w realizowaną oraz planowaną ścieżkę rozwoju Grupy Wielton. Jestem pewien, że firma Guillén pod skrzydłami Grupy Wielton będzie mogła w pełni wykorzystać swój potencjał rozwoju” – skomentował  Paweł Szataniak, prezes zarządu Grupy Wielton.

GUILLÉN I HISZPAŃSKI RYNEK NACZEP I PRZYCZEP

Guillén to szósty producent naczep i przyczep w Hiszpanii, działający od 1895 r. Firma specjalizuje się w produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i podkontenerowych oraz ma zaawansowany technologicznie i dobrze zautomatyzowany zakład produkcyjny zlokalizowany w trójkącie produkcyjnym Walencja-Saragossa-Barcelona, przy autostradzie łączącej terytorium Hiszpanii i Francji.  Oczekiwane przychody Guillén na koniec 2021 r. osiągną wartość ponad 16 mln euro, przy sprzedaży na poziomie ok. 627 sztuk. Baza produkcyjna firmy i tereny przylegające pozwalają na znaczące zwiększenie skali produkcji w najbliższych latach. To ponad 19 tys. m2 powierzchni produkcyjnej, magazynowej oraz biurowej. Guillén zatrudnia obecnie 89 osób. Celem Grupy Wielton jest zwiększenie wolumenu produkcji Guillén do ponad 1600 sztuk w 2025 r. oraz rozszerzenie asortymentu o produkty Grupy Wielton.

“Bardzo cieszymy się z dołączenia do Grupy Wielton, jednego z najsilniejszych graczy na rynku producentów naczep i przyczep w Europie. Transakcja to dla Guillén szansa działania w dużej, międzynarodowej organizacji, możliwość rozwoju oferty produktowej i silniejsza pozycja zakupowa przy pozyskiwaniu surowców i komponentów. Doceniamy także możliwość dalszego rozwoju marki Guillén, która powstała jako firma rodzinna ponad 125 lat temu” – dodaje Jose Luis Guillén, Dyrektor Generalny Grupy  Guillén.

Strategia Wielton
Grupa Wielton, poprzez strategię multibrandu, koncentruje się na wspieraniu tworzących ją lokalnych marek, przy jednoczesnym rozwoju synergii na poziomach: produktowym, produkcyjnym, sprzedażowym i kosztowym. Pozwala to zwiększać potencjał poszczególnych spółek i umacniać rynkową pozycję Grupy Wielton, przy jednoczesnym zachowaniu unikalnego charakteru każdej z marek Grupy. Przyjęta strategia zostanie zachowana w przypadku spółki Guillén, która po dołączeniu do Grupy Wielton będzie kontynuowała swoją działalność pod dotychczasową nazwą. Za przeprowadzenie integracji odpowiedzialny będzie Jose Luis Guillén, dotychczasowy współwłaściciel i dyrektor generalny Grupy Guillén.

“Szanując ogromne doświadczenie i profesjonalizm Jose Luisa Guilléna oraz jego wkład w rozwój całej Grupy Guillén, to właśnie jemu powierzamy odpowiedzialność za przeprowadzenie procesu integracji oraz kontynuowanie zarządzania firmą. Jestem przekonany, że pozwoli to na płynne włączenie Guillén do Grupy Wielton oraz skuteczne wykorzystanie możliwych efektów synergii. Przejęcie oznacza również rozszerzenie zakresu współpracy z TIP, jednym z największych na świecie graczy na rynku wynajmu i serwisowania pojazdów cieżarowych, który będzie odpowiedzialny za sprzedaż produktów Guillén po przejęciu NEXT Rent. Postrzegamy to jako interesującą szansę na rozszerzenie naszych obecnych kanałów dystrybucyjnych” – dodaje Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton.

Zakup spółki Guillén wpisuje się w dotychczasową ścieżkę rozwoju Grupy poprzez akwizycje, po wcześniejszych przejęciach włoskiej marki Viberti (2015), lidera rynku francuskiego – Fruehauf (2015), niemieckiej spółki Langendorf (2017) oraz działającej w Wielkiej Brytanii spółki Lawrence David (2018). Połączenie wzrostu organicznego z rozwojem poprzez akwizycje pozwala Grupie na systematyczną ekspansję geograficzną i umacnianie pozycji jednego z czołowych producentów naczep w Europie. W procesie przejęcia spółki Guillén Grupę Wielton wspierali JP Weber oraz Cayla Consulting Group, BROSETA i ILV SILVER.