Pierwsza elektryczna Scania wozi produkty do włoskich supermarketów Lidl

Fot. Scania

Flota firmy Lidl Italia, włoskiej sieci supermarketów powiększyła się o pierwszy pojazd ciężarowy o napędzie elektrycznym Scania BEV (Battery-Electric Vehicle). Ten zeroemisyjny model odbiera towary z centrum logistycznego Lidl w Arcole niedaleko Werony zaopatrując w nie supermarkety w północno-wschodnich Włoszech. 

Trzyosiowe podwozie BEV wyposażono w silnik elektryczny o mocy ciągłej 230 kW (313 KM) i mocy szczytowej 295 kW (401 KM). Nowy napęd całkowicie redukuje emisję dwutlenku węgla, cząstek stałych i tlenków azotu oraz istotnie obniża poziom hałasu. Nowy BEV wyprodukowany przez Scanię ma zasięg ok. 250 km na jednym ładowaniu.

Pojazd to chłodnia na 23 europalety, chłodzona ciekłym azotem dostarczonym przez partnera Lidl – firmę LC3 Trasporti. Chłodnia zapewnia dwie odrębne strefy do transportu towarów w różnych temperaturach przechowywania.

“Scania wspiera Lidl Italia w tej bezprecedensowej transformacji nie tylko jako dostawca pojazdów, lecz także w kluczowych działaniach związanych z analizowaniem dynamiki operacyjnej, w projektowaniu infrastruktury ładowania, czy choćby oferując usługi naszej szerokiej sieci w całym regionie” – podsumowuje Enrique Enrich, prezes i dyrektor generalny Italscania, włoskiej spółki zależnej Scania.