Konin jako pierwsze miasto w Polsce będzie użytkowało autobus wodorowy Solarisa i wybuduje stację tankowania wodoru

Umowa podpisana 7 lipca br. zakłada dzierżawę Solaris Urbino 12 hydrogen pojazdu na okres 4 lat (fot. Solaris Bus & Coach)

MZK Konin to pierwszy przewoźnik w Polsce, w którego flocie pojawi się autobus wodorowy. Spółka Solaris Bus & Coach wygrała właśnie przetarg na czteroletnią dzierżawę autobusu Urbino 12 hydrogen, napędzanego energią pochodzącą z wodoru. Pojazd zostanie dostarczony do Konina w 2022 roku.

Konin to miasto, które stanie się niejako pionierem w korzystaniu z energii wodorowej w transporcie miejskim – umowa podpisana 7 lipca br. zakłada dzierżawę Solarisa Urbino 12 hydrogen na okres 4 lat. Na potrzeby użytkowania autobusu, w Koninie do końca 2021 r powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce.

Na zdjęciu (od lewej): dr inż Dariusz Michalak – członek zarządu Solaris Bus & Coach, Piotr Korytkowski – prezydent Konina, Magdalena Przybyła – prezes zarządu MZK Konin (fot. Solaris Bus &Coach)

Wodór jest absolutnie czystym źródłem energii. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Wodór przechowywany będzie w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

Autobus wodorowy Urbino 12 hydrogen swoją premierę miał w 2019 r. Wśród głównych zalet tego modelu warto wymienić zwłaszcza krótki czas tankowania pojazdu, bardzo duży zasięg oraz bezemisyjny, cichy i przyjazny mieszkańcom miast tryb pracy.

MZK Konin pierwszy, kto następny?
Warto przypomnieć, że pod koniec stycznia br. odbył się cykl prezentacji autobusu wodorowego firmy Solaris w kilku polskich miastach, m.in. w Koninie. Wtedy właśnie przedstawiciele władz miejskich oraz zakładów komunikacji mogli przekonać się o zaletach tego zaawansowanego technicznie pojazdu. Zainteresowanie autobusem wodorowym wyrazili również przedstawiciele zakładów komunikacji miejskiej w Jaworznie, Krakowie oraz Poznaniu.

Modernizacja taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie to jeden z moich programowych priorytetów. Zapowiadając jego unowocześnienie, myślałem wówczas głównie o autobusach hybrydowych i elektrycznych. To, że dziś podpisujemy umowę na dzierżawę autobusu wodorowego Solaris, jest dla mnie powodem do dumy i ogromnej radości. Najnowocześniejsze na świecie rozwiązania w zakresie transportu publicznego trafią właśnie do Konina. Wierzę, że to dopiero początek” – powiedział Piotr Korytkowski, prezydent Konina.

Wraz ze zrealizowaniem dostawy do Konina, Polska dołączy do elitarnego grona państw, które skorzystały z wodorowej oferty Solarisa. Należą do nich: Austria, Holandia, Niemcy, Szwecja i Włochy, zamawiając dotychczas ponad 80 Solarisów Urbino 12 hydrogen.

Jesteśmy świadkami nadzwyczajnej chwili. Jeszcze nie tak dawno temu nasza firma wprowadzała na polski rynek pierwsze autobusy elektryczne, dziś natomiast podpisujemy pierwszy kontrakt na dostarczenie autobusu zasilanego wodorem do Konina. Nie raz deklarowaliśmy, że jesteśmy prekursorem przemian w transporcie publicznym w Polsce – dzisiejszy dzień doskonale to przypieczętowuje. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w Polsce i całej Europie” – powiedział Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach.

fot. Solaris Bus & Coach
fot. Solaris Bus & Coach
fot. Solaris Bus & Coach