DAF XF, XG i XG+ – premiera nowej generacji pojazdów. cz.1

Nowa generacja DAF (od lewej) XG+, XG i XF (fot. DAF Trucks)

DAF oficjalnie zaprezentował całkowicie nową generację swoich pojazdów. Nowe modele XF, XG i XG+ to o 10% niższe zużycie paliwa, najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Produkcja nowych pojazdów rozpocznie się w październiku 2021.

Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące mas i wymiarów, których celem jest dalsze zaostrzanie norm emisji CO2, zwiększania bezpieczeństwa na drodze i komfortu kierowcy. DAF jako pierwszy europejski producent samochodów ciężarowych wprowadza nową generację pojazdów wykorzystując dodatkową przestrzeń, jaką dają zmienione przepisy. Tu w linku zaglądamy do wnętrza kabin

Nowe XF
Od czasu wprowadzenia generacji DAFa XF w 1997 r. sprzedano ponad 650 000 pojazdów ciężarowych tej serii. Teraz DAF wprowadza nie następcę, ale zupełnie nową generację modelu XF. Zastosowano w nim całkowicie nową kabinę  wydłużoną o 160 mm do przodu, co zapewnia najlepszą w branży aerodynamikę, najwyższą sprawność i najniższy poziom emisji CO2. Najnowsza generacja XF ma o 75 mm niżej położoną podstawę kabiny w porównaniu z utytułowanymi i uznanymi modelami XF Space Cab i Super Space Cab, które w dalszym ciągu znajdują się w ofercie. W połączeniu z dużą szybą przednią i bardzo nisko położoną krawędzią okien Nowa Generacja DAF zapewnia bezkonkurencyjną widoczność, przyczyniając się do osiągnięcia najwyższego w branży poziomu bezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku szczególnie narażonych użytkowników dróg. Wysokość wewnętrzna kabiny w nowym modelu XF jest świetnie dobrana i mieści się w przedziale od 1900 do 2075 mm w zależności od miejsca pomiaru.

DAF XF nowej generacji (fot. DAF Trucks)

Nowa generacja modeli XG i XG+
Oprócz modelu XF firma DAF wprowadza również modele XG i XG+, w maksymalnym zakresie wykorzystując zmienione przepisy dotyczące mas i wymiarów. Oba modele flagowe, oprócz wydłużonego o 160 mm przodu, cechuje dodatkowe 330 mm długości tylnej części kabiny, która zapewnia przestrzeń do pracy, życia i snu. Pozycja podstawy kabiny modeli XG i XG+ znajduję się o 125 mm wyżej niż w przypadku nowej generacji XF. Płaska podłoga zapewnia optymalne połączenie łatwego wejścia z zaledwie 3 stopniami i doskonałej pozycji fotela, która gwarantuje niespotykaną widzialność bezpośrednią.

Wnętrze kabiny DAF XG ma wysokość od 1980 do 2105 mm, a dzięki wydłużeniu kabiny do tyłu zapewnia również ogromną kubaturę wewnętrzną. W nowym modelu XG+ wysokość kabiny została jeszcze bardziej zwiększona, dochodząc do imponującej wartości 2220 mm.

DAF XG nowej generacji (fot. DAF Trucks)

Nowe, wysoce wydajne układy napędowe
Aby osiągnąć wyższy poziom wydajności, modele XF, XG i XG+ nowej generacji DAF zostały wyposażone w nowe układy napędowe, zawierające nowe technologie zastosowane zarówno w silnikach, jak i w skrzyniach biegów oraz innowacje w osiach tylnych.

Spalanie silnika PACCAR MX-11 o poj. 10,8 l i PACCAR MX-13 o poj. 12,9 l zostało zoptymalizowane dzięki zastosowaniu nowych wtryskiwaczy, nowej głowicy i bloku cylindrów — co pozwoliło na uzyskanie wyższego ciśnienia w cylindrach — oraz nowej konstrukcji tłoków i tulei. Do najlepszego zarządzania zasysanym do silnika powietrzem wykorzystano nową generację wydajnych turbosprężarek, a innowacyjne sprężarki powietrza układu hamulcowego, pompy oleju i alternatory zapewniają ograniczenie strat własnych do minimum. Układ końcowego oczyszczania spalin został przeprojektowany tak, aby zapewnić najkrótszą drogę od wylotu spalin z silnika do wlotu do układu EAS w celu uzyskania najniższych strat temperatury spalin i osiągnięcia najwyższej możliwej wydajności procesu oczyszczania.

W rezultacie otrzymano niezwykle wydajny silnik o doskonałych osiągach oferowanych zarówno podczas jazdy, jak i hamowania: o niższym poziomie emisji CO2, rocznym okresie międzyobsługowym i masie niższej o 10–15 kg, który przyczynia się do poprawy ogólnej wydajności pojazdu ciężarowego. Kierownice powietrza zapewniają doskonałą aerodynamikę pod kabiną i w komorze silnika oraz najwyższą wydajność modułu chłodzącego, co gwarantuje minimalne załączanie wentylatora, a pełnowymiarowe chłodnice powietrza doładowującego zapewniają najlepsze zarządzanie temperaturą i pracą silnika.

Nowy silnik i technologie oczyszczania spalin, a także zaawansowane funkcje zarządzania ciepłem odpowiadają za nawet 3% dodatkowego obniżenia zużycia paliwa z całkowitej wartości wynoszącej 10%.

DAF XG+ nowej generacji (fot. DAF Trucks)

Wysokie osiągi
Silniki PACCAR MX-11 i MX-13, oprócz najwyższej klasy sprawności i niskiej emisji spalin, zapewniają doskonałą wydajność dzięki zwiększeniu momentu obrotowego o 50–100 Nm na biegu bezpośrednim. Wersja o mocy 390 kW / 530 KM zapewnia teraz moment 2550 Nm na każdym niższym biegu i 2700 Nm na najwyższym biegu. Turbosprężarka HE400 nowej generacji usprawnia zarządzanie powietrzem, jeszcze bardziej zwiększając imponujące osiągi silnika DAF przy niskiej prędkości obrotowej — maksymalny moment obrotowy jest teraz dostępny od 900 obr./min, nawet w przypadku silnika PACCAR MX-13 o mocy 390 kW / 530 KM. Ponadto najlepszy na rynku hamulec silnikowy zapewnia o 20% większy moment obrotowy przy niższych prędkościach obrotowych, wyznaczając nowy standard również w tym zakresie.

Firma DAF rozpocznie produkcję seryjną ciągników 4×2 i 6×2 oraz podwozi pod zabudowę w ramach całkowicie nowej generacji pojazdów XF, XG i XG+ w ostatnim kwartale 2021 roku.