Vivaro – wspólne przedsięwzięcie firm Opel i Renault obchodzi właśnie 20.urodziny

Opel Vivaro-e (fot. Opel)

W tym roku Opel Vivaro obchodzi 20. urodziny! Od czasu światowej premiery na brukselskich targach lekkich pojazdów użytkowych w 2001 r. model ten stał się kluczowym elementem strategii niemieckiego producenta w segmencie lekkich pojazdów użytkowych. Vivaro pierwszej generacji jest również poprzednikiem aktualnego Vana Roku – bezemisyjnego, w pełni elektrycznego Opla Vivaro-e.

Wyprodukowano już ponad milion egzemplarzy Vivaro, co stanowi najlepszy dowód rynkowego sukcesu tego samochodu oraz jego popularności wśród klientów, a także znaczenia segmentu lekkich pojazdów użytkowych dla Opla. Nowa, już trzecia generacja, trafiła do sprzedaży pod koniec marca 2019 r., a w ofercie znalazły się nie tylko wersje z silnikiem wysokoprężnym, lecz także w pełni elektryczny Vivaro‑e, urzeczywistnienie idei zaprezentowanej w 2010 r. jako Vivaro‑e Concept.

Fot. Opel

Vivaro to owoc wspólnego przedsięwzięcia firm Opel i Renault. W grudniu 1996 r. przedsiębiorstwa znane z zaawansowanych rozwiązań technicznych i przywiązania do wysokich standardów jakości rozpoczęły wspólne prace w segmencie lekkich pojazdów użytkowych.

Dzięki tej współpracy Opel mógł szybko zaoferować klientom poszukiwane na rynku pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Opel Arena, bezpośredni poprzednik Vivaro, trafił do sprzedaży już 12 miesięcy później, a w styczniu 1999 r. dostępny był także Movano.W rozwój i produkcję Vivaro Opel i Renault zainwestowały łącznie 700 milionów euro. Opracowanie całkowicie nowego modelu trwało zaledwie 35 miesięcy, a obie strony były w równym stopniu odpowiedzialne za efekt prac. Firma Renault skupiła się na konstrukcji i zespołach napędowych, a Opel był odpowiedzialny za produkcję. W zakładach IBC Vehicles w angielskim Luton ruszyła linia produkcyjna Vivaro oraz bliźniaczego Renault Trafic.

Fot. Opel

Na koniec warto wspomnieć, że Vivaro‑e  podobnie jak jego poprzednik w 2002 r. zdobył tytuł Międzynarodowego Vana Roku. O tym, że nowy w pełni elektryczny lekki pojazd użytkowy Opla zasługuje na nagrodę za rok 2021, zdecydowało jury IVOTY złożone z 24 dziennikarzy oraz wydawców niezależnych czasopism.

Fot. Opel