Pierwsza wywrotka KH-kipper zabudowana na elektrycznym podwoziu Volvo

Fot. KH-kipper

Od kilku lat na europejskie drogi trafia coraz więcej samochodów zasilanych energią elektryczną. Pierwszą zabudowę KH-kipper na elektrycznym podwoziu zamontowano na VOLVO FE 6×2. Wywrotka przeznaczona do lekkiego transportu budowlanego rozpoczęła niedawno pracę w Norwegii.

Zerowa emisja spalin i mniejszy hałas są niezaprzeczalnymi zaletami elektrycznych podwozi. Daje to firmom transportowym możliwość realizowania dostaw w miejsca niedostępne dla tradycyjnych samochodów ciężarowych.

W projekcie zabudowy wykorzystano niezawodną stal HARDOX o minimalnych grubościach zapewniających odpowiednią wytrzymałość. Wywrotem do tyłu steruje w tym przypadku oddzielny silnik elektryczny. Pomimo ograniczonego miejsca w ramie podwozia, KH-kipper umieścił siłownik podpodłogowy, który jest lżejszy w porównaniu z siłownikiem frontowym. Zastosowane rozwiązania w rezultacie pozwoliły zmniejszyć wagę i zwiększyć ładowność pojazdu.

Elektryczna ciężarówka przyjechała do KH-kipper prosto z fabryki w Szwecji. Montaż zabudowy odbywał się według ścisłych wytycznych producenta podwozia i – w stosunku do tradycyjnych pojazdów z silnikiem spalinowym – wymagał przede wszystkim zwiększonych środków ostrożności w zakresie spawania w celu ograniczenia ryzyka związanego z zagrożeniem pożarowym.

Fot. KH-kipper
Fot. KH-kipper