Strażacy ćwiczyli ratownictwo techniczne na nowych kabinach MAN TGX i TGS

Fot. MAN Truck & Bus Polska

W sobotę 4 lipca na terenie fabryki MAN Trucks w Niepołomicach podczas warsztatów szkoleniowych, strażacy ćwiczyli ratownictwo techniczne z wykorzystaniem 6 fabrycznie nowych kabin pojazdów ciężarowych MAN.

Tego typu ćwiczenia dla straży pożarnej to niezwykła rzadkość, gdyż zazwyczaj strażacy uczą się na pojazdach powypadkowych, które nie zawsze spełniają oczekiwania trenujących i instruktorów. Tym razem było inaczej – na potrzeby ćwiczeń firma MAN Trucks przekazała 6 nowych kabin TGX i TGS, kabin które z różnych względów zostały odrzucone z produkcji i przeznaczone do utylizacji.

Jak wyglądały ćwiczenia?
Warsztaty rozpoczęły się od części teoretycznej w jednostce OSP Niepołomice skąd uczestnicy przenieśli się na teren zakładu MAN Trucks w Niepołomicach. Wtedy też podczas części praktycznej ćwiczyli techniki ratownicze wydobycia poszkodowanych osób z wnętrza pojazdów. Doskonalili m.in. techniki stabilizacji pojazdów ciężarowych oraz wykonywanie dostępu poprzez: usunięcie szyb, usunięcie drzwi, wyparcie przodu kabiny razem z deską rozdzielczą czy zastosowanie metody tzw. trzecich drzwi. Jeden ze scenariuszy zakładał prowadzenie działań gdy kabina znajduje się na boku i dostęp do kierowcy wymagał wykonanie otworu w poszyciu dachu.

W warsztatach udział wzięło ok. 60 strażaków z: OSP Niepołomice, JRG Wieliczka, OSP Staniątki, OSP Wola Batorska, OSP Podłęże, OSP Szarów, OSP Kłaj, OSP Czarnochowice. Organizatorem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepołomicach, firma MAN Trucks z siedzibą w Niepołomicach oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

Fot. MAN Truck & Bus Polska
Fot. MAN Truck & Bus Polska
Fot. MAN Truck & Bus Polska
Fot. MAN Truck & Bus Polska