1100 KM, od 100 do 160 km/h w 5 sekund – nowe wyczynowe Iveco S‑WAY R gotowe do sezonu wyścigowego

Nowe pojazdy zespołów Hahn Racing i Schwabentruck, oparte na atrakcyjnym stylistycznie modelu Iveco S-WAY (fot. Iveco)

16 maja 2020 r. na torze testowym przy zakładach Iveco w Ulm zaprezentowano wyścigowe ciężarówki Iveco S‑WAY R. W nowym sezonie 2020, rozpoczynającym się rundą w Czechach w miejscowości Most (29-30.08.2020), pojadą nimi Jochen Hahn, sześciokrotny Mistrz Europy (Team Hahn Racing) i młodziutka, ale i doświadczona Steffi Halm (Team Schwabentruck).

Z uwagi na obecną sytuację oraz konieczność zachowania środków bezpieczeństwa i higieny na prezentacji była obecna tylko niewielka grupa osób. Kierowcy Jochen Hahn z Team Hahn Racing i Steffi Halm z Team Schwabentruck poddali nowe samochody ekstremalnym testom na torze, demonstrując ich imponujące osiągi. Pod maską pojazdów ważących według przepisów FIA 5,3 tony, drzemie silnik o mocy 1100 KM. Wyścigówki z prędkości od 100 do 160 km/h rozpędzają się w 5 sekund.

Wydarzenie było też transmitowane na żywo na stronie Iveco na Facebooku. Sponsorzy oraz współpracownicy i sympatycy zespołów mogli zobaczyć nie tylko sam pokaz, ale także krótką retrospektywę udanego sezonu 2019 i zapowiedź zbliżającej się tegorocznej serii wyścigów samochodów ciężarowych.

Prezentacja na torze testowym była zwieńczeniem pięciomiesięcznego procesu rozwoju i testowania pojazdów Iveco S-WAY. W nowych wyczynowych modelach wykorzystano wszystkie zaawansowane rozwiązania stylistyczne i techniczne gamy modeli Iveco S‑WAY wprowadzonej na rynek w 2019 r. — od funkcjonalnej i komfortowej kabiny po zoptymalizowaną aerodynamikę, dzięki której współczynnik oporu czołowego Cx zmniejszył się aż o 12%, a zużycie paliwa jest niższe nawet o 4%.

Iveco S-WAY R racing, bolid Jochena Hahna (fot. Iveco)

Stwierdzenie, że Iveco S‑WAY R jest najlepszym i najciekawszym stylistycznie wyścigowym samochodem ciężarowym, jaki kiedykolwiek wyprodukowaliśmy, nie będzie przesadą. Nie mogę się już doczekać na to, kiedy ten „byk Iveco” pokaże swoje możliwości na torze wyścigowym— podsumował Jochen Hahn, sześciokrotny triumfator Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych (ETRC), który swoją nową ciężarówkę nazywa pieszczotliwe „Giulia”.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, moja ciężarówka jest znacznie ładniejsza od samochodu Jochena— żartowała Steffi Halm, kierowca zespołu Schwabentruck i dodała: Chociaż nie sądzę, aby w tym sezonie miało to jakieś znaczenie, ponieważ i tak będzie ją oglądał tylko z tyłu!

Jochen Hahn i Steffi Halm (fot. Iveco)
Iveco S-WAY R racing, bolid Steffi Halm (fot. Iveco)