Autobusy elektryczne marki Solaris będą jeździły po ulicach kolejnych polskich miast. Zamówienia na dostawy ekologicznych, bezemisyjnych modeli złożyli przedstawiciele władz Jaworzna i Bolesławca.
PKM Jaworzno zdecydowało się na zakup 5 autobusów Urbino 8,9 LE electric oraz 15 sztuk Urbino 12 electric. Oba te modele mieszkańcy Jaworzna doskonale już znają. Zgodnie z podpisaną umową niskowejściowe 9-metrowe pojazdy Solaris dostarczy do przewoźnika jeszcze w tym roku, natomiast 12-metrowe Urbino electric dołączą do nich w pierwszej połowie 2021.
Wszystkie pojazdy zamówione przez klienta Solaris wyposaży w baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. PKM Jaworzno ładuje baterie w swoich autobusach elektrycznych za pomocą ładowarek pantografowych o mocy 190 kW oraz poprzez złącze plug-in. Tak też będzie i w tym przypadku. Sercem układu napędowego w każdym z pojazdów – zarówno krótszym 9-metrowym Urbino, jak i w pojeździe 12-metrowym – będzie elektryczny silnik centralny o mocy 160 kW.
Bezemisyjne i wyjątkowo ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w nowoczesne rozwiązania umilające podróż pasażerom, takie jak ładowarki USB czy dostęp do bezprzewodowego Internetu. Bezpieczeństwo zapewni system kamer zarówno na pokładzie autobusu i w kabinie kierowcy, jak i urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii. Komfortowe, klimatyzowane wnętrza autobusów pomieszczą odpowiednio 55 osób w przypadku Urbino 8,9 LE i 75 osób w Urbino 12 electric.
Solarisy w Bolesławcu
Z kolei przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach z Prezydentem Miasta Bolesławiec podpisali umowę na dostawę dwóch autobusów elektrycznych o długości 8,9 metra wraz z dwiema ładowarkami stacjonarnymi. Kontrakt o wartości blisko 4,8 miliona złotych brutto zostanie zrealizowany w lutym 2021 roku.
Napęd ekologicznych elektrobusów stanowić będzie centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia niezbędna do jego napędzania będzie gromadzona w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 160 kWh. Jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in.
Wraz z autobusami Solaris dostarczy również urządzenia służące uzupełnianiu energii. Jedna z dwóch zamówionych ładowarek zewnętrznych to ładowarka dwuzakresowa, która w zależności od potrzeb przewoźnika, może umożliwiać równoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą 40 kW na każdy autobus lub jednego autobusu z mocą 80 kW.
Zgodnie ze złożoną ofertą, pojazdy Solaris Urbino 8,9 LE electric jednorazowo na pokład zabiorą ponad 58 osób, 20 z nich na miejscach siedzących. Autobusy będą wyposażone m.in. w tablice kierunkowe dostosowane do potrzeb osób niedowidzących i rampy dla inwalidów. W przestrzeni pasażerskiej nie zabraknie ponadto gniazd USB, dzięki którym pasażerowie naładują swoje urządzenia mobilne. Na zlecenie zamawiającego, polski producent zamontuje także system informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą m.in. system monitoringu wizyjnego oraz system detekcji i gaszenia pożaru.