bauma 2019: Broshuis 2ABD-SL2 AGRI

W naczepie Broshuis AGRI położenie wnęk na koła jest płynnie regulowane – mogą być umieszczone w dowolnym punkcie naczepy, tym samym precyzyjnie dostosowane do rozstawu osi przewożonego pojazdu (fot. Broshuis)

Kwietniowe targi bauma zgromadziły liczne grono przedstawicieli szeroko rozumianej branży budowlanej. Wśród nich nie mogło zabraknąć producentów pojazdów wykorzystywanych w transporcie nienormatywnym.

Transport maszyn w sektorze rolniczym oznacza załadunek, rozładunek i przewożenie pojazdów kołowych o różnych rozmiarach opon i rozstawach osi. Ponieważ operacje te są często wykonywane kilka razy dziennie, bardzo ważny staje się sprawny i bezpieczny załadunek i rozładunek. O przydatności pojazdu do tego typu zadań decydują często innowacyjne i praktyczne detale.

W ofercie naczep niskopodwoziowych firmy Broshuis znajduje się 2-osiowa rozsuwana naczepa niskopodwoziowa typu AGRI (oznaczenie 2ABD-SL2 AGRI), specjalnie zaprojektowana do przewożenia maszyn rolniczych różnego typu. Pojazd porusza się na sztywnych osiach (Gigant) o nośności 12 t, wyposażonych w zawieszenie pneumatyczne i hydrauliczny układ skrętu. Odpinana łabędzia wraz z balkonem wsparta jest na dwóch belkach – odległość między nimi wynosi 510 mm, co pozwala na swobodne umieszczenie na pokładzie np. przyczepy z dyszlem. Sztywna belka środkowa (obniżony pokład) o długości 6375 mm i szerokości 950 mm może być wydłużona o 4700 mmw odstępach co 500 mm, minimalny prześwit to . Belka ma wysokość 300 mm, swobodna wysokość utworzonego przez nią pokładu to 400 mm. W tylnej części znajduje się wózek jezdny o długości 2925 mm – wysokość pokładu to 930 mm

Dzięki specjalnej konstrukcji wnęk na koła, na naczepę Broshuis AGRI można załadować maszyny o rozstawie osi od 1480 mm do 2740 mm. Położenie tych wnęk jest płynnie regulowane – mogą one być umieszczone w dowolnym punkcie naczepy, tym samym precyzyjnie dostosowane do rozstawu osi przewożonego pojazdu. Wnęki można również obrócić – zmienia się wtedy ich głębokość, co pozwala na przewożenie pojazdów o mniejszym prześwicie.

Zamiast typowych pierścieni mocujących o wytrzymałości 10 t zastosowano nakrętki M24 pozwalające na mocowanie pierścieni typu RuD. Z boku znajdują się 4 wysuwane wsporniki do rozsuwania pokładu. Techniczne obciążenie siodła to 18 t. Masa własna pojazdu w wersji standardowej wynosi 11,5 t, ładowność pojazdu to 24,5 t.

Opracował: Dariusz Piernikarski

2-osiowa rozsuwana naczepa niskopodwoziowa Broshuis typu AGRI została specjalnie zaprojektowana do przewożenia maszyn rolniczych różnego typu (fot. Broshuis)