TEST: Komfortowo i kubaturowo w Actrosie w wersji Volumer

Mercedes-Benz Actros 2545 6x2 LnR z obniżoną ramą i kurtynową zabudową przestrzenną Wecon-Wesob do transportu ładunków objętościowych (fot. D.Piernikarski)

Jeszcze jesienią ubiegłego roku na redakcyjny test trafił Mercedes-Benz Actros 2545 6×2 LnR w wersji Volumer– na tym właśnie podwoziu firma Wesob przygotowała zabudowę kurtynową Wecon do transportu ładunków objętościowych.

Kubaturowe zabudowy stałe tworzące zestawy członowe samochód ciężarowy–przyczepa, nazywane niekiedy zestawami jumbo, charakteryzują się maksymalnym wykorzystaniem objętości przestrzeni ładunkowej, która może sięgać nawet 120 m3. Standardowo zestawy te tworzą kombinacje nadwozi o długości 7,82 m, co oznacza wykorzystanie dozwolonej przepisami łącznej długości zabudowy wynoszącej 15,64 m. Wnętrze ładowni ma wysokość 3000 mm, co jest niezbędne w takich obszarach zastosowań, jak np. transport komponentów motoryzacyjnych, przewożonych w skrzyniopaletach (gitterboksach) ustawianych na 3 poziomach. Biorąc pod uwagę typowe masy własne samochodu ciężarowego wraz z zabudową oraz przyczepy, ładowność całego zestawu członowego sięga 24 000 kg. Oczywiście w przypadku kombinacji podwozie–przyczepa równie ważne jak ładowność jest to, że zmieści się tam 38 europalet.

Kabina z zewnątrz dopracowana aerodynamicznie, jadąc po nierównościach, trzeba jednak pamiętać, że obniżona rama zmniejsza prześwit pod dolnymi krawędziami elementów kabiny (fot. D.Piernikarski)

Charakterystyka techniczna

Bohater prezentacji to Mercedes-Benz Actros 2545 6×2 LnR, skonfigurowany do pracy w zestawie przestrzennym razem z dwuosiową przyczepą centralnoosiową. Zabudowa i przyczepa do transportu wielkopojemnego Wecon została wykonana przez firmę Wesob.

Actros napędzany jest przez silnik OM 471 Euro VI drugiej generacji o mocy maksymalnej 330 kW (449 KM) i maksymalnym momencie obrotowym 2200 Nm. Z silnikiem współpracuje zautomatyzowana 12-biegowa skrzynia Power Shift 3 (skrzynia G211-12, rozpiętość przełożeń 14,93:1,0) wyposażona w typowe funkcje, jak program jazdy Economy czy funkcja wybiegu Eco-roll. Było też wzmocnienie momentu obrotowego silnika na 12. biegu. Pracę skrzyni biegów, gdy było to możliwe, nadzorował „inteligentny horyzont”, czyli PPC (Predictive Powertrain Control), który na podstawie znajomości pozycji pojazdu i map topograficznych dobierał przełożenia tak, aby maksymalnie wykorzystać bezwładność pojazdu, zminimalizować liczbę przełączeń biegów i obniżyć zużycie paliwa.

Podwozie w układzie 6×2 z ramą o obniżonej wysokości wyposażono w zawieszenie pneumatyczne wszystkich osi, trzecia oś wleczona była osią odciążaną, bez mechanizmu skrętu. Sterowanie zawieszeniem pneumatycznym umożliwiał przewodowy moduł umieszczony po lewej stronie fotela kierowcy. Oś przednia o nośności 8 t, oś napędowa o nośności 13 t wyposażona w przekładnię o typowo szosowym, szybkim przełożeniu (i=2,412), oś wleczona – nośność 7,5 t. Rozstaw osi wynosił 4900 mm, zwis tylny 2250 mm. Na osi prowadzącej i wleczonej znajdowały się opony Michelin X Energy o rozmiarze 315/60 R22,5, na osi napędowej – 295/60 R22,5. Na wszystkich kołach znajdowały się hamulce tarczowe o bardzo wysokiej skuteczności działania. Ich pracę wspomagał równie skuteczny trójstopniowy hamulec silnikowy uruchamiany dźwignią przy kierownicy. Actros2545 6×2 LnR to typowa ciężarówka dalekobieżna – podwozie wyposażono w 2 zbiorniki paliwa po 660 l, umieszczony po lewej stronie zbiornik AdBlue miał 60 l.

Samochód wyposażono w wiele systemów zwiększających bezpieczeństwo czynne, m.in. układ kontroli ciśnienia w ogumieniu, system stabilizacji toru jazdy, asystent utrzymywania pojazdu na zadanym pasie, asystent wspomagania koncentracji, układ hamowania awaryjnego Active Brake Assist ABA4. Był też system wspomagania ruszania na wzniesieniu (do 30 km/h), a dopełnienie stanowiły reflektory przeciwmgielne i światła dzienne LED.

Kabina L Big Space: organizacja miejsca pracy kierowcy wzorowa, płaska podłoga ułatwia przemieszczanie się po kabinie (fot. D.Piernikarski)

Kabina

Samochód miał dużą kabinę sypialną L Big Space(szerokość 2500 mm) z całkowicie płaską podłogą. Wyposażono ją w dwie komfortowe leżanki, dolna miała super wygodny materac Premium Comfort. Fotel kierowcy był amortyzowany pneumatycznie z dużymi możliwościami regulacji siedziska i oparcia, dodatkowym atutem były dwa opuszczane i regulowane podłokietniki. Fotel pasażera,  choć bez pneumatyki, był dość komfortowy, w tym przypadku także nie zapomniano o podłokietnikach.

Nad szybą przednią znajdowały się pojemne schowki w dwóch rzędach – górny mieści schowki zamykane. Pod unoszoną do góry leżanką dolną w części centralnej są dwa wysuwane schowki – jeden z nich mieści lodówkę. Przy ścianach kabiny są również schowki – do schowka za fotelem kierowcy mamy dostęp również z zewnątrz. Na drzwiach i nad nimi są dodatkowe kieszenie na drobiazgi, a w centralnej części kokpitu wysuwane szuflady na drobiazgi. Zatem  miejsca do przechowywania jest wystarczająco dużo.