Konkurs Kierowców Scania powraca!

fot. Scania

Kierowcy pojazdów ciężarowych z ponad 30 krajów europejskich mogą wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest nowy pojazd Scania! W Polsce zapisy do Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019 (ang. Scania Driver Competitions – SDC) zostały uruchomione we wrześniu br. Udział w zawodach mogą wziąć zawodowi kierowcy w każdym wieku, bez względu na markę pojazdu, którym jeżdżą. Wymagane jest posiadanie prawa jazdy C+E.

fot. Scania

Konkurs Kierowców Scania to największe tego typu zawody na świecie. Bierze w nich udział ponad 350 000 kierowców pojazdów ciężarowych i autobusów. Oprócz tytułu najlepszego kierowcy w Europie, zwycięzca otrzymuje 100 000 euro na indywidualnie wyposażony pojazd Scania. Europejski finał SDC odbędzie się 25 maja 2019 r. w centrali Scania w Södertälje.

Konkurs miał swoją premierę w 2003 roku, od tego czasu funkcjonował pod nazwą Young European Truck Driver. Tegoroczna edycja obędzie się pod zmienioną nazwą, ponadto w zawodach zniesiono limit wieku dla uczestników.

Kierowca jest najważniejszy

Konkurs Kierowców Scania wskazuje na kierowcę, jako kluczowy czynnik wpływający na gospodarkę, stan środowiska i bezpieczeństwo na drodze. Jego umiejętności są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego, zrównoważonego i wydajnego transportu. W Konkursie Kierowców Scania nagradzani są przede wszystkim ci kierowcy zawodowi, którzy prowadzą odpowiedzialnie.

Naszym celem w Scania jest zapewnienie zrównoważonych rozwiązań transportowych, a znaczenie kierowcy w tym zakresie rośnie. Zawsze zwracamy uwagę na to, aby organizowane przez nas konkursy pozwalały na zmierzenie umiejętności cennych dla branży transportowej. Ograniczenie zużycia paliwa, bezpieczeństwo i manewrowanie – to właśnie te elementy musi opanować kierowca, aby wygrać Konkurs Kierowców Scania – komentuje Paweł Paluch, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Scania Polska S.A.

fot. Scania

Polskie eliminacje

Aby przejść do finału europejskiego SDC, uczestnicy muszą wygrać finał krajowy. Polski finał Konkursu Kierowców Scania 2018 – 2019 odbędzie się 11 maja w nowym serwisie Scania w Częstochowie. Możliwość rywalizacji w finale w Polsce daje wygrana w jednej z 11-stu eliminacji krajowych. Drugim sposobem zakwalifikowania się bezpośrednio do finału krajowego jest wykorzystanie aplikacji Scania Fleet Management. Polskie eliminacje składają się z dwóch etapów. Podczas pierwszego etapu, organizowanego w 11 lokalizacjach, na kierowców czeka obowiązkowy test teoretyczny, weryfikujący ich wiedzę z zakresu m.in.: bezpieczeństwa i zdrowia (pierwsza pomoc), zabezpieczenia ładunku oraz przepisów ruchu drogowego. Do drugiego etapu przechodzą uczestnicy z najlepszymi wynikami z testu teoretycznego.Podczas tego etapu kierowcy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w praktyce. Testy praktyczne obejmują jazdę ekonomiczną i defensywną oraz jazdę na placu manewrowym.

Kwalifikacja poprzez aplikację Scania FMS

Do polskiego finału Konkursu Kierowców Scania można też zakwalifikować się
z pominięciem dwuetapowych eliminacji krajowych, wystarczy skorzystać z aplikacji Scania FMS z pakietem Kontrola. Wybierając tę drogę, uczestnicy będą rywalizować o czołowe miejsca w rankingu na podstawie wyników stylu jazdy i osiągów, które monitoruje aplikacja FMS. Wyniki będą stale aktualizowane i publikowane w sieci. Aby dołączyć do konkursu, skontaktuj się ze swoim serwisem Scania, zapytaj o pakiet Kontrola i zarejestruj się do konkursu poprzez aplikację Scania FMS.

Formularz zgłoszeniowy do Konkursu Kierowców Scania jest dostępny na stronie www.scania.pl.