Są jeszcze miejsca na bezpłatne kursy „Profesjonalnych kierowców”

Uczestnicy kursu „Profesjonalni kierowcy” będą się szkolić na pojazdach Volvo i Renault Trucks z naczepami Wielton Warunek uczestnictwa: trzeba w dniu szkolenia mieć ważne prawo jazdy kategorii C+E i nie mieć praktyki w pracy na rynku transportowym (fot.Volvo Group Trucks Poland)

Trwają szkolenia w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych kilkuset kierowców zawodowych z całej Polski, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Po raz kolejny kierowcy zawodowi biorą udział w bezpłatnych kursach organizowanych w ramach akcji CSR „Profesjonalni kierowcy”. Celem tej inicjatywy jest wsparcie polskiej branży transportowej w dalszym rozwoju i umacnianiu pozycji na europejskim rynku przewozów. Pierwsze szkolenia odbyły się 3 lata temu i od tego czasu cieszą się coraz większą popularnością. W ub. roku chęć udziału w kursach zgłosiło aż 1000 osób, z których 400 zdobyło certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”.

fot. Profesjonalni Kierowcy

Michał Proc, Volvo Trucks Poland:
Szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” uzupełniają i wspomagają państwowy system edukacji kierowców. Obowiązujący powszechnie program nauczania nadal nie jest w pełni dostosowany do realiów rynkowych. Brakuje zajęć praktycznych, a pojazdy wykorzystywane do nauki często mają po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Większość polskich firm transportowych dysponuje obecnie flotą nowoczesnych samochodach ciężarowych, więc młodzi adepci zawodu mają problem z ich obsługą, ale też z wykorzystaniem wszystkich systemów, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Dlatego podczas naszych szkoleń staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy praktycznej.

Dlaczego warto?
W tym roku w 12 lokalizacjach w całym kraju przeszkolonych zostanie kilkaset osób. Już w maju, na początku rekrutacji, listy uczestników na niektóre lokalizacje były prawie pełne. Ogromne zainteresowanie szkoleniami wynika z dużej atrakcyjności pracy w branży transportowej. Z badań wynika, że z roku na rok rosną zarobki kierowców, którzy mają prawo jazdy kat.C+E. Poprawiają się również warunki zatrudnienia. Z ankiet przeprowadzonych przez pracownię IBRIS wśród młodych kierowców (maksymalnie z rocznym stażem pracy) wynika, że 30% z nich zarabia powyżej 4 tys. zł netto. Pensja 15% respondentów wynosi od 5 do 6 tys. zł, a 11% powyżej 6 tys. zł. To oznacza, że kierowcy są obecnie w gronie najlepiej wynagradzanych pracowników na rynku. Dla porównania – prawnicy według rankingu opublikowanego na portalu jobs.pl zarabiają średnio ok. 5 tys. zł.

fot. Renault Trucks

Marcin Majak, Renault Trucks:
Firmom transportowym zależy na zminimalizowaniu liczby wypadków i zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Dlatego podczas szkoleń w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” uczymy kursantów nie tylko, jak jeździć bardziej efektywnie, ale także zwiększamy ich wiedzę na temat bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym. Nasze pojazdy są wyposażone w szereg rozwiązań, dzięki którym jazda jest coraz bezpieczniejsza. Konieczne jest jednak wskazanie kierowcom, w jaki sposób z tych udogodnień korzystać.

Szkolenia już trwają
Pierwsze tegoroczne szkolenie „Profesjonalnych kierowców” odbyło się w czerwcu w Malborku. Jego uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat programu zajęć oraz instruktorów: Dopiero podczas kursu miałem okazję przekonać się, jak naprawdę wygląda praca kierowcy zawodowego, z jakimi problemami mierzy się każdego dnia. Od instruktorów dowiedziałem się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Zajęcia odbywały się na nowoczesnych samochodach ciężarowych. Podczas dwóch dni szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” zdobyłem więcej praktycznych umiejętności, niż w czasie całego kursu na prawo jazdy – podkreśla Grzegorz Płotka, uczestnik czerwcowego szkolenia w Malborku.

Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka, nie ma wątpliwości, że akcja „Profesjonalni kierowcy” to ogromne wsparcie dla całej branży transportowej, której głównym i największym problemem jest brak dobrze przygotowanych do zawodu pracowników. Na szkolenia „Profesjonalnych kierowców” zgłaszają się ludzie z prawem jazdy C+E, ale bez doświadczenia. Po reakcjach kursantów było widać, że wielu z nich dopiero tutaj przekonało się, jak naprawdę wygląda zawód kierowcy – komentuje Jarosław Buła i dodaje: Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z osobami, które wzięły udział w tegorocznym szkoleniu. Myślę, że i w tym roku kilka z nich dołączy do naszego zespołu na stałe. W Alegre szkolenie zostało zorganizowane już po raz drugi. Po zeszłorocznej edycji firma zatrudniła kilku kursantów.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób. Ponad 60% z nich podjęło pracę kierowcy w polskich firmach transportowych.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji: www.profesjonalnikierowcy.pl. Kursy organizowane w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne.