Iveco w 2017 r. na plusie

Daily Electric to pojazd o zerowej emisji spalin przeznaczony do eksploatacji w miastach o najsurowszych ograniczeniach drogowych, mający zasięg do 200 km w rzeczywistych warunkach miejskich i osiągi akumulatora zoptymalizowane pod kątem wszystkich warunków pogodowych (fot. Iveco)

W roku 2017 zarejestrowano na Polskim rynku łącznie 27 658 nowych samochodów ciężarowych o dmc. > 3,5 t, co stanowi o 3,9% więcej niż w roku 2016 (26 628 pojazdów, dane za PZPM). Jak podaje Iveco, w tym okresie zarejestrowano 7751 samochodów ciężarowych Iveco (w tym 2456 samochodów nowych). Iveco odnotowało również wzrost rejestracji rok do roku na poziomie 4%.

W minionym roku zarejestrowano 6140 nowych pojazdów dostawczych Iveco Daily – o 3,4% więcej niż w 2016 r. Mimo konkurencyjnego rynku oraz kilku nowości w tym segmencie Iveco Daily utrzymał wzrost rok do roku na poziomie porównywalnym ze wzrostem rynku w tym segmencie. Model Daily w ciężkim segmencie dostawczym 3,49–7,2 t w 2017 r. znalazł się na drugiej pozycji (3. pozycja w 2016 r.), uzyskując udział w rynku na poziomie 18,6%. W ciężarowym segmencie lekkim i średnim 6,01–15,99 t dmc. Iveco utrzymało pozycję lidera, rejestrując w zeszłym roku 956 pojazdów, co stanowiło 47,7% sprzedaży nowych samochodów w tej grupie masowej. W segmencie ciężkim (dmc. > 16 t) Iveco zarejestrowało 1151 ciągników siodłowych oraz 234 podwozia.

Szczegółowy podział rejestracji samochodów nowych z rozbiciem na gamę modelową przedstawia się następująco: Daily – 6 140 szt., Eurocargo – 309, Stralis –1242, Trakker – 60 (dane wg Iveco).

Rok 2017 był w Iveco rokiem, w którym klienci mogli testować wprowadzonego rok wcześniej Stralisa XP oraz Stralisa Natural Power. Oba pojazdy wielokrotnie potwierdziły, że wprowadzone rozwiązania wpływają na obniżenie TCO. Dużym powodzeniem cieszył się również wprowadzony w 2016 r. Iveco Daily w wersji EURO 6, oferujący większą moc, niższe zużycie paliwa oraz najmniejsze w tej klasie całkowite koszty posiadania i użytkowania pojazdu.

Ubiegły rok był również rokiem kolejnych premier w palecie produktowej Iveco. Pod koniec roku zaprezentowany został Nowy Stralis Natural Power z 13-litrowym silnikiem o mocy 460 KM (339 kW). Nowy ciągnik to kolejny krok w rozwoju tej technologii. W nowej gamie modelu wprowadzono nowy jednopaliwowy silnik Iveco Cursor 13 NP opracowany pod kątem zapewnienia wysokiej mocy w najbardziej wymagających warunkach eksploatacji. Nowością była także 12biegowa zautomatyzowana przekładnia Hi-Tronix, która w porównaniu z poprzednią wersją zapewnia wyższy komfort jazdy i lepsze osiągi, a także oferuje nowe funkcje, takie jak oparty na GPS system przewidywania warunków jazdy Hi-Cruise. Modułowe podejście zastosowane przez Iveco zaowocowało bogatą ofertą fabrycznych opcji oraz wyjątkową elastycznością indywidualnej  konfiguracji. Pojazd może być zasilany sprężonym (CNG) lub skroplonym gazem ziemnym (LNG), albomieszanką tych paliw. Wersja z dwoma zbiornikami LNG oferuje rekordowy zasięg do 1600 km. Nowy Stralis NP 460 jest wyposażony w najbardziej zaawansowane technologie Iveco służące obniżeniu zużycia paliwa oraz kabinę Hi-Way zaprojektowaną pod kątem zapewnienia najwyższego komfortu na dalekich trasach.

Największą zmianą roku 2017 było wprowadzenie na rynek rodziny Stralis X-Way, obejmującej nową gamę wersji zaprojektowanych specjalnie na potrzeby logistyki budowlanej oraz transportu w miastach. Stralis X-Way podnosi poprzeczkę w segmencie logistyki budowlanej i usług komunalnych, oferując najwyższą ładowność w swojej klasie: wersja Super Loader na podwoziu 8×4 opracowana jako podstawa dla betonomieszarki waży niespełna 8845 kg, więc klienci dysponujący takim samochodem mogą zaoferować przewóz naprawdę ciężkiego ładunku. W pojazdach z nowej serii zastosowano podejście modularne, dzięki któremu samochody mogą być ściśle dopasowane do specyfiki każdego sposobu eksploatacji, bez żadnych kompromisów. Jest to podstawowy atut w sektorze przewozów specjalizowanych, gdzie indywidualizacja okazuje się bardziej zasadą niż wyjątkiem. Stralis X-Way doskonale sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach — od lekkiej wywrotki do betonomieszarki.

Nowości zaprezentowane zostały również w gamie lekkiej. Daily Blue Power to nowa linia ekologicznych pojazdów Iveco pozwalająca na nieograniczony transport w obszarach miejskich. Iveco Daily Blue Power otrzymał również tytuł International Van of the Year 2018. Daily Hi-Matic Natural Power to lekki pojazd użytkowy napędzany sprężonym gazem ziemnym (CNG) z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Ten niezwykle cichy samochód miejski zapewnia solidność, wydajność i niezawodność, z których słynie Daily, a przy tym wyższy komfort i niższe zużycie paliwa. Charakteryzuje się także bardzo niską emisją zanieczyszczeń i CO2 oraz najlepszymi w swojej klasie właściwościami jezdnymi, wytwarzając o 76% mniej cząstek stałych i o 12% mniej NOx niż jego odpowiednik z 3-litrowym silnikiem Euro VI zasilanym olejem napędowym. Z kolei Daily Euro 6 RDE 2020 Ready to samochód dostawczy z najbardziej zaawansowanym dostępnym na rynku silnikiem wysokoprężnym. Model ten jest w stanie spełnić ambitne cele środowiskowe nakreślone na rok 2020 i jest do kupienia już dzisiaj. Daily Electric to pojazd o zerowej emisji spalin przeznaczony do eksploatacji w miastach o najsurowszych ograniczeniach drogowych, mający zasięg do 200 km w rzeczywistych warunkach miejskich i osiągi akumulatora zoptymalizowane pod kątem wszystkich warunków pogodowych.