Mercedes-Benz Actros (MP1) – IToY 1997

fot. Mercedes-Benz

Na swoje trzecie zwycięstwo producent ciężarówek ze Stuttgartu czekał siedem lat. W 1997 r.  najwyższe miejsce w konkursie International Truck of the Year zajął model Actros – bezpośredni następca nagrodzonej tym samym tytułem ciężarówki Mercedes-Benz SK.  

Debiutujący na rynku w 1996 r. Actros (oznaczony jako MP1) zaliczany jest do przełomowych modeli ciężarówek w historii firmy ze względu na elektronikę, którą zastosowano zarówno do sterowania pracą podzespołów, jak i do wspomagania pracy kierowcy. Warto podkreślić, że samochód miał być następcą modelu SK, który zdobył  uznanie za niezwykłą trwałość i niezawodność. O ile jednak model SK dobrze sprzedawał się w wersjach do zabudów specjalistycznych i budowlanych, o tyle coraz mniejszym zainteresowaniem cieszyły się jego odmiany do transportu na dalekie trasy. W tej ostatniej roli przegrywał konkurencję ze względu na przestarzałą i mało obszerną kabinę (poddana niewielkim zmianom kabina w SK pochodziła z modelu NG produkowanego od 1973 r.).

Kierownictwo koncernu zdecydowało, że w pierwszej kolejności produkcja Actrosa będzie skupiała się na odmianach przeznaczonych do dalekiego transportu i taką też wystawiono do konkursu International Truck of the Year 1997. Wysokie noty Jury zdobyło przestronne i ergonomicznie zaprojektowane wnętrze kabiny. Kierowca miał do dyspozycji m.in. elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, elektrycznie sterowane szyby i centralny zamek. Na liście wyposażenia znajdowało się niezależne ogrzewanie kabiny z układem czasowego programowania. Wiele uwagi poświęcono izolacji akustycznej i termicznej kabiny, a także tłumieniu wstrząsów (kabinę oraz fotel kierowcy wyposażono w pneumatyczny układ tłumienia drgań).

Mercedes-Benz Actros nie tylko w porównaniu z poprzednikiem, ale też samochodami konkurencji był wprost naszpikowany elektroniką. Niestety to co z założenia miało stanowić przewagę nowej ciężarówki, stało się jego słabym punktem − zawodziły np. czujniki ABS, a także komputer pokładowy obliczający zużycie paliwa i możliwy pozostały zasięg. Egzemplarze z pierwszego okresu produkcji, niestety często zawodziły, a z usterkami nie zawsze radziła sobie także fabryczna sieć serwisowa (był to pierwszy użytkowy Mercedes wyposażony w sieć CAN-Bus).

Nową ciężarówkę oferowano w wariantach od 18 do 41 t dmc. o układach napędowych 4×2, 4×4, 6×2, 6×4, 6×6, 8×4, 8×6 i 8×8. Na specjalne zamówienia produkowano także układy napędowe 10×4, przeznaczone pod zabudowy największych hydraulicznych podnośników koszowych i pomp do betonu. Wyposażenie standardowe obejmowało blokadę mechanizmu różnicowego, układ ABS i ASR.

Silniki montowane w modelu Actros bazowały na dwóch rodzinach widlastych jednostek napędowych: sześciocylindrowy OM 501 LA-541 (o pojemności skokowej 11 950 cm³) i ośmiocylindrowy OM 502 LA-542 (o pojemności 15 900 cm³). Mniejsza jednostka V6  w zależności od wersji dysponowała mocą od 230 kW (313 KM) i 1530 Nm do 335 kW (456 KM) i 2200 Nm, a silnik V8 od 350 kW (476 KM) i 2300 Nm do 420 kW (571 KM) i 2700 Nm. W każdym silniku maksymalny moment obrotowy był osiągany przy 1080 obr/min. W zależności od wymagań klienta (i rynku, na jakim były oferowane) silniki spełniały normę Euro II lub Euro III. Mercedes-Benz Actros oferowany był już w podstawowej wersji z 16-biegową skrzynią przekładniową (dostępną w wariantach: G210, G211, G231, G240, G260) oraz półautomatyczną Telligent (także 16-stopniową).

Standardowo stosowano hipoidalny most napędowy z pojedynczym przełożeniem. W wersji o obniżonej wysokości ramy, tzw. Lowliner (przeznaczonej pod zabudowy i naczepy typu Jumbo), stosowano mosty o niższym prześwicie ze zwolnicami planetarnymi typu HL7. Po wyeliminowaniu większości przypadłości z początku produkcji pozycja Actrosa stopniowo umacniała się na rynku, co zaowocowało decyzją o zakończeniu produkcji poprzedniego modelu SK. Mercedes-Benz Actros MP1 produkowany był do 2003 r., kiedy to na rynek trafiła poddana odnowie seria znana jako MP2.

Autor: Marek Rutka

Mercedes-Benz Actros zastąpił ceniony za niezawodność model SK (fot. Mercedes-Benz)
Mercedes-Benz Actros zastąpił ceniony za niezawodność model SK (fot. Mercedes-Benz)