MB Pneumatyka zainwestuje w nowe hale produkcyjne

fot. MB Pneumatyka

Wzrost przychodów o 30%, podwojony wynik netto, nowi odbiorcy w Polsce i na świecie – to największe osiągnięcia MB Pneumatyka w 2016 r. Producent złącz do układów hamulcowych w samochodach użytkowych zapowiada inwestycje i wzrost zatrudnienia.

Miniony rok był rekordowy w historii MB Pneumatyka – polskiego producenta złącz do układów hamulcowych i zawieszeń w samochodach użytkowych . Przychody firmy z Sulechowa w Lubuskiem wzrosły z 12,7 do 16,7 mln zł w 2016 r. Wynik netto skoczył z 434 tys. do 1 mln zł. Największy udział w sprzedaży nadal ma eksport do krajów Unii Europejskiej (9,1 mln zł, wzrost o 27%). Równolegle rośnie także sprzedaż na rynki pozaeuropejskie i w kraju. Firma planuje ekspansję na Wschód i na rynek turecki. Rozwija też sprzedaż w Chinach i Brazylii.

Eksport to obecnie 80% naszej sprzedaży, ale chcemy, by równie szybko rosła sprzedaż w Polsce. Tworzymy nowe rozwiązania dedykowane producentom autobusów, interesuje nas także współpraca z producentami, ciężarówek, maszyn rolniczych i naczep. Dlatego cały zysk, podobnie jak w poprzednich latach, przeznaczymy na inwestycje w badania i rozwój oraz maszyny – mówi Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka.

fot. MB Pneumatyka
fot. MB Pneumatyka

MB Pneumatyka w tym roku planuje także rozpoczęcie rozbudowy hal o kolejne 1300 m2. Niedawno zbudowała nową halę o powierzchni 1000 m2. Planowano, że to inwestycja na 10 lat, a wystarczyła na 3. Rozbudowa jest konieczna, bo firma zakłada, że w I półroczu 2017 r. podpisze kolejne istotne kontrakty. Dlatego planuje też zwiększenie zatrudnienia w kluczowych działach – konstrukcji, sprzedaży i produkcji.

Poszukujemy inżynierów do naszego działu konstrukcji. Szukamy też specjalistów, którzy będą pomostem pomiędzy działem konstrukcji a klientami. Naszej sprzedaży nie opieramy wyłącznie na produktach z katalogu. Kluczem do sukcesu i takiego wzrostu przychodów było oferowanie produktów szytych na miarę potrzeb klientów. Jeśli odbiorca potrzebuje nowych rozwiązań, to je od nas otrzymuje – dodaje Małgorzata Bieniaszewska.

MB Pneumatyka to firma rodzinna, stworzona od podstaw w Sulechowie. W lutym br. minęło 15 lat, odkąd Andrzej Bieniaszewski, ojciec Małgorzaty Bieniaszewskiej, przekazał jej biznes. Przełomowym momentem w historii firmy był koniec 2015 r., gdy MB Pneumatyka została certyfikowana zgodnie ze specyfikacją techniczną ISO TS 16949:2009. Pozwoliło to firmie nawiązać szerszą współpracę z trzema największymi producentami układów hamulcowych do samochodów użytkowych na świecie. Stała współpraca z liderami dała nam komfort stopniowego zwiększania inwestycji w badania i rozwój. Nie korzystamy z gotowych rozwiązań, tworzymy własne – mówi Małgorzata Bieniaszewska.