Rynek opon zróżnicowany

Tradycyjnie również na konferencji przedstawiono informacje (na podstawie danych Eurostatu) dotyczące sprzedaży opon importowanych z Azji. Wynika z nich, że po latach dużych wzrostów (szczególnie w latach 2013–2014) rynek stabilizuje się. W pierwszym półroczu 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym import w Europie opon z Chin wzrósł o 11,2%, natomiast opon z Rosji o 20,7%. Mimo jednak pewnej stabilizacji opony importowane notują stały wzrost sprzedaży od 3 lat, co oznacza, że w pewnym sensie „zadomowiły” się już na europejskim rynku.

Rynek opon w Polsce

Dziesięć najbardziej popularnych rozmiarów opon ciężarowych w Polsce w pierwszej połowie 2016 r. i zmiana poziomu ich sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rozmiary te stanowią 83% polskiego rynku opon, natomiast opony z pierwszych trzech miejsc pokrywają rynek w prawie 61%. Liderem wzrostu jest znajdująca się na 4. miejscu opona 315/60 R22,5
Dziesięć najbardziej popularnych rozmiarów opon ciężarowych w Polsce w pierwszej połowie 2016 r. i zmiana poziomu ich sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rozmiary te stanowią 83% polskiego rynku opon, natomiast opony z pierwszych trzech miejsc pokrywają rynek w prawie 61%. Liderem wzrostu jest znajdująca się na 4. miejscu opona 315/60 R22,5

Dane dotyczące sprzedaży opon w Polsce po ośmiu miesiącach bieżącego roku wyglądają następująco. Mimo że ostateczny wynik wzrostu sprzedaży jest jeszcze dodatni (0,3%), to więcej w omawianym okresie było miesięcy, w których odnotowano spadki. Tak było w marcu (–0,6%), kwietniu (–2,9%), maju (–22,5%), lipcu (–8,1%) oraz sierpniu (–0,6%). Miesiącami, które zakończyły się dodatnimi wynikami sprzedaży, były: styczeń (22,8%), luty (6,5%) oraz czerwiec (8,3%). W odróżnieniu od europejskiego rynek polski wykazuje się niestabilnością (miesiące wzrostów przeplatają się ze spadkami), dlatego też trudno pokusić się o jakiekolwiek prognozy dotyczące kierunku rozwoju tego rynku.
W pierwszych ośmiu miesiącach w Polsce najwięcej sprzedało się opon na oś prowadzącą (37,8%), następnie naczepową (34,9%) oraz napędową (27,3%). Na łączny wzrost 0,3% przełożyły się następujące zmiany sprzedaży w poszczególnych segmentach: –1,3% w grupie opon na oś prowadzącą, –0,2% w segmencie opon napędowych oraz 3,4% w przypadku opon naczepowych.
W zestawieniu pod kątem użytkowania różnice widać najbardziej w segmencie opon regionalnych (77,1% po pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. kontra 76,4% w analogicznym okresie roku ubiegłego), następnie w grupie on/off road (4,7% w 2016 r. do 5,9% w 2015 r.) oraz autostradowych (16% w roku bieżącym do 15,5% w roku ubiegłym). W pozostałych segmentach (opony zimowe i miejskie) wyniki są porównywalne.

Udział rynkowy opon nowych ze względu na sposób montażu (dane dla Polski w okresie styczeń–wrzesień 2016 r.) oraz odniesienie tych danych do rynkowego wzrostu sprzedaży w omawianym okresie
Udział rynkowy opon nowych ze względu na sposób montażu (dane dla Polski w okresie styczeń–wrzesień 2016 r.) oraz odniesienie tych danych do rynkowego wzrostu sprzedaży w omawianym okresie

W Polsce sytuacja opon bieżnikowanych na tle rynku europejskiego przedstawia się zupełnie inaczej. Łączna zmiana poziomu sprzedaży (styczeń–sierpień 2016 r. w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 r.) tego rodzaju produktów to 2,9%. Jego składowe: w sprzedaży opon bieżnikowanych na zimno odnotowano wzrost o 3,4%, natomiast bieżnikowanych na gorąco o 2,2%.
Z danych na temat opon importowanych z Azji wynika, że największą popularnością cieszył się w Polsce import opon z Chin. Wzrost sprzedaży (w pierwszej połowie 2016 r. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego) wyniósł 32,3%. Import opon z Rosji odnotował natomiast spadek w wysokości –27,4%.

Autor: Renata Pawliszko