Światowa premiera: w pełni elektryczny i skomunikowany sieciowo Mercedes-Benz Urban eTruck

fot. Daimler

Fascynujące możliwości komunikacji sieciowej, napędu elektrycznego, przyszłościowej techniki wyświetlania informacji i obsługi, a także telematyki oraz w dużym stopniu samowystarczalnego zasilania: Urban eTruck marki Mercedes-Benz definiuje aktualne możliwości pojazdów z napędem całkowicie elektrycznym w ciężkim transporcie dystrybucyjnym.

Ten trzyosiowy pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 26,0 t porusza się lokalnie bez emisji spalin i niezwykle cicho, pod względem ładowności i osiągów dorównuje ciężarówce z silnikiem spalinowym, a dzięki innowacyjnemu zasilaniu jest ekonomiczny.

Elektryczny samochód ciężarowy o osiągach zbliżonych do napędu wysokoprężnego
Urban eTruck ze swoim bilansem masowym nie musi kryć się przed kolegami z silnikiem spalinowym. Jego masa zwiększyła się zaledwie o 1700 kg. Ponieważ Komisja Europejska dopuszcza zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej w samochodach ciężarowych z napędem alternatywnym maksymalnie o jedną tonę, zrównoważy to w dużej części dodatkową masę napędu elektrycznego.

Najważniejsze cechy Urban eTruck to jego układ napędowy z elektrycznie napędzaną osią tylną oraz silniki elektryczne umieszczone bezpośrednio przy piastach kół. Ich maksymalna moc wynosi 2 x 125 kW, a moment obrotowy 2 x 500 Nm. Oś sprawdziła się już w wersji podstawowej w autobusach.
Urban eTruck jest wyposażony w moduły akumulatorowe o różnej pojemności. Podstawowym wyposażeniem jest pakiet akumulatorów litowo-jonowych o całkowitej pojemności 212 kWh. Zapewnia on zasięg do 200 km, co wystarcza zazwyczaj do pokonania dziennej trasy w transporcie dystrybucyjnym.

fot. Daimler
fot. Daimler

Connectivity meets eMobility: inteligentne zarządzanie energią w Mercedes-Benz Urban eTruck
Dzięki możliwościom komunikacji sieciowej Mercedes-Benz Urban eTruck stanowi sprawnie działający całościowy system, który konsekwentnie łączy ze sobą zasięg i zarządzanie ładunkiem, informacje o pojeździe i dane dotyczące otoczenia.
Perfekcyjne współdziałanie układu sterowania napędem i przepływem energii, zapewniające maksymalną wydajność i największy możliwy zasięg, wynika w pierwszej kolejności z modułowej konstrukcji akumulatorów. Uzupełniony o system predykcyjnego zarządzania ładowaniem (Predictive Charge Management), przewidujący tempomat Predictive Powertrain Control oraz usługę FleetBoard for urban distribution, Urban eTruck jest użyteczny na co dzień.