Konkursowi zwycięzcy roku 2016

Iveco Eurocargo, czyli Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2016 (fot.Iveco)

Wyróżnienia przyznane w konkursach na Międzynarodową Ciężarówkę Roku, Międzynarodowy Samochód Dostawczy, Pick-up oraz Autokar Roku zostały przyznane. Naszym Czytelnikom prezentujemy nagrodzone pojazdy.

Tytułem International Truck of the Year 2016 (Międzynarodowego Samochodu Ciężarowego Roku 2016) nagrodzono nowe Iveco Eurocargo. O takim wyborze zadecydowało 25-osobowe jury złożone z dziennikarzy z całej Europy, reprezentujących czasopisma poświęcone branży samochodów ciężarowych. Już po raz czwarty w ciągu 4 lat Iveco zostało nagrodzone prestiżowymi tytułami – wcześniejsze to Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2013 dla Stralisa, Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2015 dla Daily oraz Międzynarodowy Autokar Roku 2016 dla Magelysa. Wyróżnienia te potwierdzają zaangażowanie Iveco w dziedzinie technologii oraz dbałość producenta o niskie koszty posiadania i użytkowania, jak również zrównoważony rozwój transportu. Eurocargo, zdobywając 101 punktów, pokonało o włos w konkursowych eliminacjach model Renault C/K, któremu jury przyznało 98 punktów i Forda Otomana Cargo Construction z 35 punktami na koncie.

Wyniki głosowania jury ogłoszono na targach Solutrans, odbywających się co dwa lata w Lyonie (Francja). Iveco Eurocargo zostało nagrodzone za „największy wkład w efektywność transportu drogowego ocenianą według takich kryteriów, jak innowacyjność techniczna, komfort, bezpieczeństwo, właściwości jezdne, zużycie paliwa, oddziaływanie na środowisko naturalne i całkowity koszt posiadania i użytkowania”.

Gianenrico Griffini, przewodniczący jury plebiscytu na Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku, podsumował werdykt dziennikarzy, mówiąc: Wprowadzając nowy średni samochód ciężarowy, firma Iveco po raz kolejny podnosi poprzeczkę w bardzo konkurencyjnym segmencie, w którym Eurocargo stanowi punkt odniesienia dla rynku już od 25 lat. Z kolei Pierre Lahutte, prezes marki Iveco, odbierający nagrodę z rąk Gianenrico Griffiniego w czasie uroczystej kolacji w Lyońskiej Izbie Handlowej, powiedział: Jesteśmy bardzo dumni z tego wyrazu uznania dla nowego Eurocargo – przyjaznego ludziom i środowisku. To najnowsza generacja modelu, sprzedanego w liczbie pół miliona egzemplarzy na całym świecie, który od lat pozostaje liderem segmentu średnich pojazdów ciężarowych w Europie. W ciągu ostatnich 4 lat zdobyliśmy analogiczne tytuły we wszystkich kategoriach. To absolutny rekord. Jesteśmy jedynym producentem pojazdów ciężarowych i autobusów, który aktualnie produkuje aż 4 «samochody roku». Dowodzi to rozmachu inwestycji naszej grupy w odnowienie oferty produktów, a także naszej pozycji lidera technologii, takich jak Hi-SCR, która jest wykorzystywana w silnikach Euro VI.

Eurocargo jest pojazdem ciężarowym średniej wielkości, który spełnia wymagania normy Euro VI tylko dzięki zastosowaniu jednego systemu kontroli emisji, czyli technologii Hi-SCR z pasywnym filtrem cząstek stałych. Unikatowość tego rozwiązania polega na tym, że układ Hi-SCR nie zmienia procesu spalania, ponieważ w silniku nie stosuje się recyrkulacji spalin. Silniki Iveco Tector 5 i Tector 7 zostały zoptymalizowane pod kątem typowych warunków eksploatacji w mieście, a nowa turbosprężarka zapewnia dynamikę i elastyczność przy ruszaniu z miejsca i przyspieszaniu przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa nawet o 8%.

Iveco oferuje nowe Eurocargo także w wersji przystosowanej do zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG). Taki samochód w jeszcze mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko i jest tańszy w eksploatacji w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w silniki Diesla. Sześciolitrowy silnik Tector o mocy 210 KM (155 kW) charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami pod względem zużycia paliwa i emisji oraz niższymi wymaganiami w zakresie obsługi. Zgodność z wymaganiami etapu C normy Euro VI (które będą obowiązywały od 31 grudnia 2016 r.) pozwala na wjazd do stref ograniczonego ruchu w centrach miast. Ponadto Eurocargo napędzane gazem ziemnym jest wyjątkowo ciche, dzięki czemu doskonale nadaje się do realizacji nocnych dostaw w miastach. „Miejskość” nowego Eurocargo podkreśla też kampania reklamowa nowego modelu i jego hasło marketingowe, które brzmi: „Nowe Eurocargo: wyznacza miejski rytm”.

Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku

Volkswagen T6 nagrodzony tytułem Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2016 (fot: Volkswagen)
Volkswagen T6 nagrodzony tytułem Międzynarodowy Samochód Dostawczy Roku 2016 (fot. Volkswagen)

Międzynarodowe jury dziennikarskie zdecydowało, że tytuł International Van of the Year 2016 dostanie Volkswagen Transporter szóstej generacji . Transporter, model marki Volkswagen Samochody Użytkowe, otrzymał tę nagrodę po raz trzeci w swojej historii (w 1992 r. przyznano ją modelowi Transporter T4 Syncro, a w 2004 r. Transporterowi T5). Nowy Volkswagen T6 zdobył w konkursie 98 punktów, na drugim miejscu uplasował się Fiat Doblò Cargo II , uzyskując 68 punktów, natomiast na trzecim Volskwagen Caddy Euro 6 z wynikiem 63 punktów.

Dr Schulz, prezes zarządu marki Volkswagen Samochody Użytkowe, odbierając nagrodę z rąk przewodniczącego jury Jarlatha Sweeney’ego, powiedział: Prestiżowy tytuł International Van of the Year 2016 dla modeli serii T jest mocnym symbolem osiągnięć naszej załogi, która sprawiła, że ta pochodząca z Hanoweru ikona została najlepszym vanem. W tym wyjątkowo dla nas ciężkim czasie cieszymy się z tego wyróżnienia szczególnie mocno i traktujemy je jako pozytywny sygnał i zachętę do udanego startu w rok 2016.

Tak jak dotychczas modele serii T dostępne są w trzech wersjach nadwozia – jako samochody użytkowe (podwozie z zabudową skrzyniową – z kabiną pojedynczą lub podwójną, furgon lub kombi), jako przestronne osobowe limuzyny do użytku służbowego i prywatnego (Multivan i Caravelle) oraz jako samochód rekreacyjny (California). Modele użytkowe można w łatwy sposób dopasować do konkretnych potrzeb, wybierając wersję z krótszym (3000 mm) lub dłuższym (3400 mm) rozstawem osi i w jednej z trzech dostępnych wysokości nadwozia. Razem z szeroką gamą silników o mocy od 84 KM do 204 KM (62–150 kW), współpracujących z 5- i 6-biegowymi przekładniami mechanicznymi lub z 7-stopniową skrzynią biegów DSG, do wyboru jest ponad 500 konfiguracji modelu T6.

Każdy silnik nowej generacji wyróżnia się niskim zużyciem paliwa, zapewniając przy tym dobrą dynamikę jazdy. Nowe jednostki napędowe TDI spełniające normę emisji spalin Euro 6 wyposażono seryjnie w technologię BlueMotion. W ofercie znajduje się łącznie sześć silników – cztery nowe TDI i dwa TSI. Wiele wersji modelu T – niezależnie od rodzaju skrzyni biegów – można wyposażyć w napęd na cztery koła 4Motion.

Nowy Volkswagen T6 jest jeszcze bardziej komfortowy (można go wyposażyć w m.in. zawieszenie o zmiennej sile tłumienia CDC), bezpieczny (może mieć na pokładzie systemy asystujące kierowcy, jak Front Assist, który analizuje otoczenie przed samochodem i rozpoznaje zbyt mały odstęp od pojazdu jadącego z przodu) i wyposażono go w jeszcze lepszy system multimedialny (z ekranem o przekątnej 6,33″ i nowymi systemami radiowo-nawigacyjnymi z usługami online).