Magirus uniezależnia się od Grupy Iveco. Nowym właścicielem został holding inwestycyjny Mutares

Fot. Magirus

13 marca 2024 r. Iveco Group i Mutares SE & Co., holding inwestycyjny koncentrujący się na transakcjach w sytuacjach specjalnych, ogłosiły podpisanie warunkowej umowy przeniesienia własności Magirus GmbH i jej spółek zależnych prowadzących działalność w branży pożarniczej. Magirus produkuje i sprzedaje pojazdy pożarnicze i sprzęt przeciwpożarowy oraz zatrudnia ponad 1300 pracowników w Niemczech, Włoszech, Francji i Austrii.

Dzisiaj rozpoczął się nowy rozdział w 160-letniej i dumnej historii naszej firmy. Grupa Iveco właśnie ogłosiła podpisanie ostatecznej umowy z Mutares w sprawie przeniesienia własności Magirusa. Oczekuje się, że organy regulacyjne zatwierdzą transakcję nie później niż w styczniu 2025 r. Transakcja ta zapewni firmie Magirus pełną niezależność od Iveco Group i umożliwi wstąpienie na samodzielną drogę do przyszłości w branży pożarniczej. Nie trzeba dodawać, że cała działalność sprzedażowa, serwisowa i produkcyjna będzie kontynuowana bez zmian. Rok 2024 będzie dla Magirusa wyjątkowy, ponieważ początek tego przejścia zbiega się z 200. rocznicą urodzin naszego założyciela Conrada Dietricha Magirusa. 26 września zaprosimy świat do Ulm, aby uczcić jego dziedzictwo, a także zaprezentujemy odnowione portfolio produktów, najbardziej konkurencyjne, jakie kiedykolwiek oferował Magirus” – skomentował Thomas Hilse, dyrektor generalny Magirus.

Thomas Hilse, CEO Magirus (fot. Magirus)

W 2023 r. Magirus stanowił ok. 2% przychodów Grupy Iveco i odnotował skorygowaną stratę EBIT w wysokości 35 mln EUR. Zmiana właściciela zapewni firmie Magirus większą elastyczność i zwinność w reagowaniu na nowe możliwości rynkowe. Pozwoli też na budowanie stabilnej i zdrowej przyszłości.

Mutares jest notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Frankfurcie spółką holdingową private equity z biurami w Monachium (siedziba główna), Amsterdamie, Frankfurcie, Helsinkach, Londynie, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Szanghaju, Sztokholmie, Wiedniu i Warszawie, nabywającą średniej wielkości spółki w szczególnych sytuacjach, które wykazują znaczny potencjał poprawy operacyjnej.

Fot. Magirus

Od 1864 r. Magirus reprezentuje połączenie innowacji i tradycji – służąc służbom pożarniczym na całym świecie. Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych i niezawodnych pojazdów gaśniczych, drabin obrotowych, pojazdów ratowniczych i logistycznych, rozwiązań specjalnych, pomp i pomp przenośnych, Magirus jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie dostawców technologii pożarniczych i kontroli katastrof na całym świecie. Firma kontynuuje swoją działalność, w tym usługi i wsparcie, koncentrując się w pełni na pracownikach, klientach i partnerach.

Fot. Magirus