Zduńska Wola wkroczyła na ścieżkę elektromobilności – po ulicach już jeżdżą autobusy Urbino 12 electric

Na zdjęciu od lewej: Waldemar Wlazło – Solaris Bus & Coach, Konrad Pokora – Prezydent Miasta Miasto Zduńska Wola, Michał Płatek – Prezes MPK (fot. UM Zduńska Wola)

12 maja 2023 r. nastąpiło uroczyste przekazanie 4 autobusów elektrycznych Urbino 12 do Zduńskiej Woli. Firma Solaris oprócz dostarczenia bateryjnych pojazdów zapewniła również potrzebną infrastrukturę ładowania. Nowe Urbino electric są pierwszymi elektrobusami kursującymi w tym mieście.

Bezemisyjne autobusy Urbino 12 electric zamówiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Zduńskiej Woli. Przedmiotem postępowania przetargowego było również zapewnienie niezbędnej infrastruktury ładowania.

Dostawa pierwszych 4 elektrycznych autobusów od Solarisa jest początkiem procesu odnowy taboru MPK Zduńska Wola. Chcemy, aby w przyszłości po ulicach naszego miasta jeździły tylko nowoczesne, przyjazne środowisku oraz pasażerom autobusy” – oznajmił Michał Płatek, prezes zarządu MPK Sp. z o.o.

Elektrobusy Solaris są pierwszymi elektrycznymi autobusami kursującymi w Zduńskiej Woli. Współpraca producenta z MPK w tym mieście trwa już jednak niemal 25 lat, bowiem pierwsze Solarisy Urbino pojawiły się we flocie przewoźnika w 1999 r.

Cieszymy się, że Zduńska Wola, przy wsparciu naszej firmy, decyduje się oprzeć swoją komunikację o nowoczesne rozwiązania bateryjne. Jesteśmy pełni podziwu dla ambitnych planów inwestycyjnych MPK w tym mieście. Do tej pory dostarczyliśmy już 600 e-busów do ponad 50 polskich miast. Dziś do tego grona dołącza Zduńska Wola” – powiedział Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży w Solaris Bus & Coach.

Fot. UM Zduńska Wola

Solaris Urbino 12 electric

Dostarczone do Zduńskiej Woli elektrobusy zostały wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności nominalnej 280 kWh. Magazynowana w nich energia zasila elektryczną oś napędową pojazdu. Ładowanie autobusów jest możliwe poprzez wtyczkę plug-in. Dzięki odpowiedniej konfiguracji baterii i infrastruktury ładownia operacyjność elektrobusów może wynosić nawet 24 godz na dobę.

Każdy z 12-metrowych Urbino electric pomieści 75 pasażerów, z czego 29 osób może podróżować na miejscach siedzących. Dodatkowo 4 z siedzeń znajdujących się w każdym modelu zostały specjalnie dostosowane do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami. W autobusach znajdują się także liczne udogodnienia dla podróżnych, jak na przykład podświetlane ładowarki USB oraz klimatyzacja całopojazdowa.

Kierowcy mogą realizować swoje zadania przewozowe w kabinie typu zamkniętego z szybami w wersji wysokiej. Ponadto, w trosce o maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa, pojazdy zostały doposażone w system kontroli trzeźwości dla kierowców. W przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu, zostanie zablokowana możliwość uruchomienia pojazdu.