eActros gwiazdą XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Fot. Daimler Truck Polska

25 kwietnia br. podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach pokazano po raz pierwszy w Polsce elektrycznego Actrosa. Oficjalna premiera połączona z jazdami testowymi odbędzie się już w czerwcu br., a od lipca rozpocznie się sprzedaż modelu eActros.

Kwietniowy XV Europejski Kongres Gospodarczy zgromadził ekspertów i polityków oraz przedstawicieli przedsiębiorstw i mediów, którzy przybyli do Katowic, by rozmawiać o głównych trendach ekonomicznych i związanych z nimi wyzwaniach. Jednym z nich jest bez wątpienia transformacja sektora energetycznego, a kluczową rolę odgrywa transport i napędy alternatywne.

Gwiazdą wydarzenia był debiutujący w czerwcu na polskim rynku elektryczny model Mercedes-Benz eActros. 25 kwietnia br. na stoisku Daimler Truck Polska na zainteresowanych tym pojazdem czekali eksperci Mercedes-Benz oraz instruktorzy TruckTraining. Goście pytali o szczegóły dotyczące konstrukcji pojazdu, a chętni wybrali się na 10-minutową jazdę po centrum Katowic. Test odbył się w takich warunkach w jakich model ten będzie głównie użytkowany.

Fot. Daimler Truck Polska

W skrócie o eActrosie
Pokazano 2 pojazdy: podwozie przeznaczone do zabudowy pierwszego eActrosa, który zostanie zarejestrowany w Polsce i będzie pojazdem demonstracyjnym oraz pojazd testowy, który przyjechał z Niemiec.

Pierwszy polski eActros 400, docelowo z zabudową chłodniczą i agregatem chłodniczym, ma 4 pakiety baterii o łącznej pojemności 448 kWh, co przekłada się na zasięg ok. 400 km w optymalnych warunkach. „Na tle podobnych pojazdów konkurencyjnych wyróżnia nas dostępna jedynie w Mercedesie elektryczna tylna oś napędowa: mamy tu zintegrowane ze skrzynią biegów dwa silniki elektryczne, które przenoszą napęd bezpośrednio na koła. Planetarna dwubiegowa skrzynia i brak wału napędowego zapewniają wyjątkowo płynną i komfortową jazdę od startu do pełnej prędkości” – mówi Mariusz Semczuk, product manager.

Producent zapewnił wysoki poziom bezpieczeństwa. Niskie położenie akumulatorów i rozłożenie ich na całej szerokości podwozia zwiększa stabilność pojazdu za sprawą niższego środka ciężkości. Baterie w eActrosie chroni solidna obudowa oraz specjalne osłony, skojarzone z pirotechnicznymi elementami, które w momencie wykrycia niebezpieczeństwa uaktywniają się i odłączają akumulatory. Z kolei czujniki przeciwpożarowe monitorują poziom temperatury.

Pierwsze wrażenia z jazd są bardzo pozytywne, samochód porusza się niezwykle płynnie i cicho, co zapewnia kierowcy większy komfort pracy. Jeśli chodzi o styl jazdy, to na pewno jeszcze większe znaczenie ma tu przewidująca jazda i wykorzystywanie rekuperacji – to po prostu oznacza większy zasięg. Dodatkowo w mieście ogromną zaletą jest to, że kierowca dysponuje pełną mocą niemal od razu: to ułatwia włączanie się do ruchu oraz manewry, które wymagają większej dynamiki, np. zmiany pasa ruchu. To przekłada się na mniejsze zmęczenie i większą koncentrację kierowcy. Dlatego do miejskiego transportu obecnie nie ma lepszego rozwiązania niż samochód z napędem bateryjnym: ze względu na emisję spalin, niski poziom hałasu i dynamikę jazdy” – wyjaśnia Marek Wawer, instruktor TruckTraining.

Fot. Daimler Truck Polska

Transport miejski i lokalny
eActros jest produktem skierowanym przede wszystkim do klientów transportu miejskiego i lokalnego, czyli tych, którzy poruszają się na małych i średnich dystansach, pokonując maksymalnie 300-400-kilometrowe odcinki między np. siedzibą producenta a magazynem. „Warunkiem jest, aby miejsca te zapewniały możliwość ponownego naładowania pojazdu, ponieważ na razie nie dysponujemy odpowiedniej mocy ładowarkami prądem stałym przy trasach” – wyjaśnia Tomasz Ciesielski kierownik Działu Produktu i Homologacji i dodaje: „Grupa potencjalnych klientów obejmuje m.in. transport spożywczy, do centrów handlowych, dostawy AGD
i mebli do klienta docelowego, zastosowania komunalne. Kluczem do sukcesu jest dobór właściwej zabudowy i uwzględnienie odpowiedniej liczby akumulatorów do zamontowania. Ten samochód jeszcze nie posiada pełnego portfolio wariantów, ale jest już dostępny w wersji z przyczepą, co daje możliwość stworzenia 40-tonowego zestawu”.

Na zainteresowanie produktem może wpłynąć wiele czynników: począwszy od ekologii po możliwość uczestniczenia w przetargach i otrzymywania zleceń, które wymagają posiadania floty pojazdów lokalnie bezemisyjnych. Dotyczyć to będzie szczególnie branży komunalnej, ale także dystrybucji miejskiej, gdzie np. w planowanych w najbliższym czasie Strefach Czystego Transportu nie będzie możliwości dostarczania towarów ciężarówkami spalinowymi. Podobne ograniczenia obejmą też dystrybucję nocną w miastach. Istotnym argumentem będą też rosnące ceny paliwa oraz niższe koszty eksploatacji i serwisu. Mercedes-Benz eActros będzie objęty 6-letnią gwarancją na akumulatory i układ napędowy.

Polscy klienci i dziennikarze będą mogli poznać lepiej eActrosa już w czerwcu, podczas oficjalnej premiery połączonej z jazdami testowymi, a od lipca rozpocznie się sprzedaż modelu.