Wycieraczki do samochodów ciężarowych to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w pojeździe, od którego zależy nie tylko komfort kierowcy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: Czym różnią się wycieraczki montowane w samochodach osobowych od tych używanych w pojazdach ciężarowych?
Wycieraczki to mechanizm oczyszczający szybę z wody, śniegu i rosy – jednym słowem z wilgoci. Muszą spełniać określone wymagania: skuteczne oczyszczać powierzchnię szyby, a co za tym idzie, dobrze do niej przylegać, niezależnie od prędkości pojazdu, temperatury otoczenia czy skrajnych warunków atmosferycznych np. deszczu.
Specyfika pracy kierowców ciężarówek często wymaga by podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, wycieraczki pracowały nawet całą dobę albo przynajmniej przez znaczną jej część – w przeciwieństwie do wycieraczek montowanych w autach osobowych.
Używane w ciężarówkach wycieraczki muszą oczyścić większą powierzchnię, są więc znacznie większe – ich rozmiar to nawet 1000 mm (w autach osobowych najczęściej 500-550 mm). Dłuższe pióra, to też większe opory pracy i większe wyzwanie pod kątem przylegania do szyby itp. Wycieraczka pojazdu ciężarowego może mieć nawet 8 punktów docisku, a w osobowego najczęściej nie więcej niż 4. Szyna sprężynująca także musi być mocniejsza.
Ponadto szyba pojazdów ciężarowych i autobusów, zamontowana jest bardziej pionowo, osadza się na niej więcej zanieczyszczeń, a w przypadku niektórych pojazdów specjalistycznych jak wywrotki czy betoniarki, osadza się nie tylko kurz i pył, ale także resztki materiałów budowlanych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek?
Możemy kupić produkt z najwyższej półki cenowej i wówczas mamy pewność, że zarówno kształt części zbierającej, jak i sprężyny zaprojektowano w taki sposób, aby zapewniały najlepsze możliwe odprowadzenie wody. Dodatkowo zastosowany w wycieraczkach materiał, powinien sprawdzić się podczas użytkowania przez kilka sezonów. Wysoka cena produktu, to też koszt badań i testów jakie zostały wykonane, by wycieraczki były najskuteczniejsze. W wielu wypadkach ich konstrukcja jest szkieletowa – umożliwia skuteczne zgarnięcie wody w każdym miejscu szyby. Elementy metalowe dla zapobiegnięcia korozji, często są ocynkowane.
Możemy kupić również wycieraczki ze średniej półki cenowej – nieco mniej trwałe, o słabszych parametrach, ale zauważalnie tańsze. To doskonały kompromis między jakością a ceną – ale wymaga częstszej wymiany.
Najtańsze dostępne na rynku wycieraczki, z reguły mają źle dobrany materiał z którego są wykonane i często już po pierwszym przymarznięciu może pękać, a jakość zgarniania wody pozostawia wiele do życzenia. Tylko mając sporo szczęścia trafimy na wycieraczki z niskiego pułapu cenowego spełniające swoje podstawowe funkcje.
Należy pamiętać, że prawidłowa praca wycieraczek to dobra widoczność w czasie deszczu, w nocy, i generalnie w każdych warunkach atmosferycznych. Źle zebrane przez wycieraczki zanieczyszczenia szyby, powodują nieostre widzenie drogi i rozpraszanie świateł, w konsekwencji gorszą ocenę warunków drogowych oraz kontrolę sytuacji w czasie jazdy. Czym to się może skończyć – nietrudno przewidzieć. Dlatego polecane są dobre, markowe wycieraczki.
Szczegółowa oferta Inter Cars w segmencie wycieraczek do autobusów i pojazdów ciężarowych dostępna jest w e-Catalogu.
Jeśli nie masz dostępu do e-Catalogu skorzystaj z formularza rejestracji, który znajdziesz tutaj: https://elink.intercars.eu/e-cat-new-customers/