Volvo Trucks zastosuje w swoich pojazdach stal SSAB wytwarzaną bez użycia paliw kopalnych (fossil-free steel)

Pierwsza stal wyprodukowana z wykorzystaniem wodoru zostanie użyta w szynach ramy samochodu ciężarowego, stanowiących szkielet pojazdu, na którym zamontowane są wszystkie pozostałe główne podzespoły (fot. Volvo Trucks)

Volvo Trucks – jako pierwszy producent samochodów ciężarowych na świecie – wprowadza w swoich pojazdach stal SSAB wyprodukowaną bez udziału paliw kopalnych (fossil-free steel). Tym samym elektryczne ciężarówki Volvo o dużej ładowności będą pierwszymi, w których zostanie ona zastosowana.

Stal firmy SSAB jest produkowana przy użyciu zupełnie nowej technologii, opartej na wodorze (link do obszernego artykułu). W rezultacie jej wpływ na klimat jest znacznie mniejszy niż stali produkowanej

Jessica Sandström (fot. Volvo Trucks)

konwencjonalnie. Wprowadzanie stali wolnej od paliw kopalnych, na małą skalę, do ciężkich samochodów ciężarowych Volvo z napędem elektrycznym rozpocznie się w trzecim kwartale 2022 r.

“Będziemy zwiększać wykorzystanie materiałów wolnych od paliw kopalnych we wszystkich naszych samochodach ciężarowych, aby stały się one neutralne pod kątem emisji gazów cieplarnianych nie tylko w eksploatacji, ale także jeśli chodzi o materiały, z których są zbudowane” – mówi Jessica Sandström, senior vice president product management w Volvo Trucks.

Pierwsza stal wyprodukowana z wykorzystaniem wodoru zostanie użyta w szynach ramy samochodu ciężarowego, stanowiących szkielet pojazdu, na którym zamontowane są wszystkie pozostałe główne podzespoły. W miarę zwiększania się dostępności stali wolnej od paliw kopalnych, będzie ona wprowadzana także w innych częściach samochodu ciężarowego.

Nawet 90% samochodu ciężarowego Volvo do powtórnego wykorzystania
Obecnie około 30% materiałów zastosowanych w nowym samochodzie ciężarowym Volvo pochodzi z recyklingu. A po zakończeniu eksploatacji, nawet 90% samochodu ciężarowego może zostać wtórnie wykorzystane.

“Nieustannie dążymy do dalszego minimalizowania naszego wpływu na klimat. Zarówno w naszych działaniach, jak i w samochodach ciężarowych staramy się stosować modele gospodarki o obiegu zamkniętym” –  dodaje Jessica Sandström.

Grupa Volvo współpracuje z SSAB nad produkcją stali bez udziału paliw kopalnych od 2021 r. Pierwsza maszyna, transporter ładunków górniczych, został zaprezentowany w październiku 2021 r. Ekologiczna stal będzie ważnym uzupełnieniem stali tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu, stosowanej w samochodach ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest zaangażowane w realizację porozumienia paryskiego i osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w łańcuchu dostaw najpóźniej do 2040 r.

Fot. Volvo Trucks