Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem spółki Lawrence David Limited w strukturach Grupy Wielton. Wyniki.

Produkcja w Wieluniu (fot. K.Biskupska)

Grupa Wielton, należąca do grona największych światowych producentów przyczep, naczep i zabudów samochodowych, podsumowuje osiągnięcia operacyjne brytyjskiej spółki Lawrence David Limited (LDV).

Ubiegłoroczne działania brytyjskiej firmy skupiły się na reorganizacji zakładu, pogłębieniu synergii i optymalizacji modelu współpracy z Grupą – proces integracji procesowej, zakupowej, produkcyjnej oraz sprzedażowej (m.in. uruchomiono nową linię do produkcji nadwozi). Zwiększyło to istotnie pozycję negocjacyjną Lawrence David oraz korzystnie wpłynęło na optymalizację kosztową i możliwość realizacji większych zamówień.

Brytyjska spółka utrzymała sprzedaż na wysokim poziomie. W trzech kwartałach ub. roku Lawrence David (LDV) sprzedał  ponad 3 tys. szt. naczep i zabudów, osiągając 8% udział w rynku. Warto zaznaczyć, że w 2019 r. brytyjski rynek spadł o ok. 5%, głównie z powodu niepewności związanej z procesem opuszczenia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. W ub. roku w ramach współpracy z Wielunia wyjechało do LDV około 700 szt. gotowych podwozi. Jak zapewnia Grupa, współpraca będzie kontynuowana w 2020 r. na dużo wyższym poziomie. Wielton przekaże do Wielkiej Brytania ponad 2 tys. gotowych podwozi. Stanowi to znaczne wsparcie w realizacji dużych zamówień, których nie brakuje w Lawrence David. Spółka posiada wiele, obiecujących kontraktów z największymi firmami m.in. globalną firmą kurierską, światowym liderem e-handlu oraz czołową siecią hipermarketów w Wielkiej Brytanii.

Grupa Wielton

Spółka Lawrence David Limited dołączyła do Grupy Wielton we wrześniu 2018 r., kiedy to spółka z Wielunia nabyła za kwotę 26 mln funtów 75% udziałów. Dzięki transakcji Grupa Wielton przejęła kontrolę nad jednym z głównych producentów naczep na brytyjskim rynku, na którym wcześniej nie była obecna. W portfolio polskiego giganta znajdują się również takie marki jak francuski Fruehauf, niemiecki Langendorf, włoskie Viberti oraz Cardi. Wielton S.A. jest notowana na GPW od 2007 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80. W okresie 9 miesięcy 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy Wielton wyniosły ponad 1,8 mld zł (wzrost o 26,3% r/r) co przełożyło się na 119 mln zł zysku EBITDA (o 17,7% więcej r/r).

fot. Grupa Wielton