Kompaktowe łożysko naprawcze FAG RIU. Co to jest?

Przekrój przez kompaktowe łożysko naprawcze FAG (RIU) (fot. Schaeffler)

Wymagania odnośnie do samochodów użytkowych w obecnych czasach są duże: muszą być sprawne przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, do tego liczą się duże przebiegi i długie okresy użytkowania. Zastosowanie najlepszej jakości produktów oraz zestawów naprawczych dostosowanych do potrzeb warsztatów przekłada się na wydłużenie czasów między przeglądami oraz skrócenie czasu naprawy.

Kompaktowe łożysko naprawcze FAG (RIU) to wzór opatentowany w wielu krajach. FAG RIU to  wstępnie zmontowane i wypełnione smarem komponenty łożysk piasty do samochodów użytkowych, które umożliwiają przebieg do jednego miliona kilometrów. Łożysko FAG RIU dostarczane jest razem ze specjalnym narzędziem, które zarówno skraca czas naprawy, jak i ogranicza jej koszt. Jest to rozwiązanie naprawcze w jakości OE. Oprócz tego w  warsztatach można teraz naprawić szeroką gamę różnych typów piast kół za pomocą jednego FAG RIU, co znacznie upraszcza proces doboru części oraz redukuje koszty powierzchni magazynowej, a to stanowi dodatkową korzyść dla właściciela pojazdu.

FAG RIU składa się z dwóch zespolonych ze sobą i połączonych pierścieniem blokującym łożysk stożkowych. Pierścień blokujący zapobiega uszkodzeniu łożysk oraz utrzymuje je w jednej pozycji podczas montażu na osi napędowej.Produkt ten jest dostarczany ze specjalnym narzędziem, które umożliwia szybki i bezproblemowy montaż. Kompaktowe łożysko naprawcze to kolejny etap rozwoju modułu łożyskowego. Dzięki opisanym cechom można wymienić łożysko mniejszym nakładem pracy. Oprócz tego wyeliminowana została kwestia zastosowania niewłaściwego lub zanieczyszczonego smaru. Już za pomocą trzech kompaktowych łożysk naprawczych FAG można obsłużyć 43 piasty w ponad 2100 różnych typach samochodów. Dzięki takiemu szerokiemu zastosowaniu zredukowane zostają zarówno nakłady na zestawienie zamówienia, jak i koszty powierzchni magazynowej.

Ponad wiek doświadczenia

Od ponad 125 lat FAG jest wiodącą marką wybieraną przez producentów pojazdów. Klienci firmy mogą polegać na najlepszej jakości oraz ściśle przestrzeganych procedurach kontroli na każdym etapie produkcji. Od łożysk kół aż do kompaktowych modułów piast – najwyższej jakości rozwiązania naprawcze dla łożysk kół w samochodach użytkowych oferowane przez firmę wyznaczają standardy trwałości oraz wydajności. FAG jest liderem rynku w produkcji wysokiej jakości łożysk kół dla samochodów ciężarowych oraz przyczep.

Opracowała Renata Pawliszko

Eksperci Schaeffler Automotive Aftermarket opracowali łożysko FAG RIU, aby ułatwić naprawy mechanikom pojazdów użytkowych (fot. Schaeffler)