Volvo Buses i Red Dot Product Design

Fot. Volvo Buses

Autokar Volvo 9900 otrzymał prestiżowe wyróżnienie za wysoką jakość projektu w konkursie Red Dot Award: Product Design 2019.

Oddany do użytku w 2018 r. nowy autokar turystyczny klasy premium Volvo 9900 został zaprojektowany w Polsce, we wrocławskiej fabryce Volvo będącej jednocześnie europejskim centrum kompetencyjnym Volvo Buses, przy udziale polskich inżynierów. Wyróżniony design łączy w sobie atrakcyjną formę, wygląd i funkcjonalność. Został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić oszczędność paliwa, zwiększoną stabilność przy wyższych prędkościach, przy jednoczesnym spełnianiu najwyższych standardów podróży dla nawet najbardziej wymagających pasażerów.

Chciałbym szczerze pogratulować laureatom tego wspaniałego sukcesu. Fakt, że ich produkty były w stanie spełnić wysokie kryteria stawiane przez jury, świadczy o najwyższej jakości designu. Laureaci wyznaczają tym samym kluczowe trendy w dziedzinie wzornictwa, pokazują jakie mogą być kierunki rozwoju – powiedział w odniesieniu do zwycięzców profesor Peter Zec, założyciel i prezes Red Dot.

Podczas opracowywania nowego flagowego projektu Volvo, zasadniczym założeniem było podejście inside-out. Stworzyliśmy przytulne i komfortowe wnętrze, połączone z bezpiecznym i efektownym charakterem zewnętrznym. Jesteśmy dumni, że osiągnięte rezultaty cieszą się takim zainteresowaniem – mówi Dan Frykholm, dyrektor ds. projektowania Volvo Buses.

Doświadczenie i wiedza fachowa

Red Dot: Product Design jest jednym z najważniejszych na świecie konkursów  wzornictwa przemysłowego. W 2019 r. projektanci i producenci z 55 krajów zgłosili do konkursu ponad 5,5 tys. produktów. Międzynarodowe jury, składające się z doświadczonych ekspertów reprezentujących różnorodne dyscypliny, od ponad 60 lat spotyka się w celu wyłonienia najlepszych projektów w danym roku. Podczas trwającego kilka dni procesu rozstrzygania, testują produkty, poddają je pod dyskusję i ostatecznie podejmują decyzję dotyczącą jakości zgłoszonych projektów. Kierując się dewizą „poszukiwania najlepszego designu i innowacji”, ich ocena skupia się na kryteriach takich jak poziom innowacyjności, funkcjonalność, jakość, trwałość i ergonomia.

8 lipca 2019 r. międzynarodowa scena designerska zgromadzi się w Essen, w Niemczech, w Aalto-Theater, w ramach gali Red Dot. Podczas kolejnej imprezy Designers’ Night, zwycięzcy konkursu Red Dot otrzymają certyfikaty, a film wideo przedstawiający Volvo 9900 zostanie włączony do wystawy „Design on Stage” („Design na scenie”) w Muzeum Red Dot Design Essen. Volvo 9900 będzie również można zobaczyć w roczniku Yearbook Red Dot Design, online oraz w aplikacji Red Dot Design.