Bosch i Nikola w służbie technologii

fot. Bosch

Nikola Motor Company i Bosch zamierzają wprowadzić ogniwo paliwowe oraz e-oś do elektrycznych ciężarówek Nikola. Amerykański start-up Nikola Motor Company zamierza wprowadzić na rynek do 2021 r. ciężarówki Nikola One oraz Nikola Two klasy 8 (o masie zestawu przekraczającej 14 t) z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe.

Pojazd elektryczny o mocy ponad 1000 KM i momencie obrotowym 2700 Nm ma osiągi prawie dwukrotnie wyższe niż jakikolwiek dostępny obecnie ciągnik siodłowy, a przy tym jest wolny od emisji. Sercem ciężarówek jest nowy, elektryczny układ napędowy, stworzony wspólnie przez Nikola Motor Company i Bosch. Celem obu firm jest opracowanie takiego układu pod względem parametrów technicznych, by był najlepszym rozwiązaniem wśród innych produktów tego segmentu, także pod względem całkowitych kosztów wytwarzania. Bosch ma wieloletnie doświadczenie w produkcji silników elektrycznych, napędów osi oraz elektroniki. To pomoże firmie Nikola zrealizować plan zakładający wprowadzenie na rynek obu modeli  ciężarówki z napędem elektrycznym do roku 2021.

Bosch pracuje też nad rozwiązaniem e-osi, która jest skalowalną, modułową platformą, zawierającą w jednym zespole silnik, elektronikę sterującą i przekładnię. To sprawia, że e-oś nadaje się do wszelkiego rodzaju pojazdów, od małych samochodów osobowych do lekkich ciężarówek. Nikola i Bosch wykorzystają to know-how do stworzenia pierwszej na świecie e-osi do ciężarówek z podwójnym napędem. E-oś będzie korzystać ze sprawdzonych rozwiązań Bosch i zostanie połączona z niestandardowym systemem ogniw paliwowych, opracowywanym wspólnie przez obu partnerów, który ma ustanowić nowe standardy w zakresie zasięgu.