Stralis X-Way – nowość od Iveco

fot. Iveco

Iveco zaprezentowało nowy model samochodu ciężarowego.

Zaprojektowany do eksploatacji na drogach i w  łatwych warunkach terenowych X-Way łączy w sobie wytrzymałość podwozia Trakkera ze wszystkimi funkcjami bezpieczeństwa i oszczędnością paliwa oferowanych w nowym Stralisie. Charakteryzuje się tymi samymi osiągami i komfortem, co nasze najbardziej zaawansowane długodystansowe ciężarówki, takie jak ostatni XP, w połączeniu z solidnością najbardziej wytrzymałych pojazdów terenowych. Dzięki X-Way nasi klienci zrealizują każdą dostawę nawet na nierównym i trudnym terenie placu budowy – powiedział Pierre Lahutte, prezes marki Iveco.

W wersji Super Loader (SL) z napędem 8×4 osiągnięto najniższą na rynku masę własną  wynoszącą 9 t. W połączeniu z wytrzymałym podwoziem daje to najwyższą ładowność w tej kategorii pojazdów. Silniki dostępne będą w trzech pojemnościach: 9, 11 i 13 litrów. Technologia oczyszczania spalin Hi-SCR, bez układu EGR i bez konieczności regeneracji filtra cząstek stałych podczas postoju. redukuje emisję zanieczyszczeń i zwiększa efektywność eksploatacji. Wśród technologii obniżających zużycie paliwa znajdują się też najnowsze systemy, takie jak HI-Cruise czy inteligentny osprzęt silnika Smart. Dzięki nim udało się zredukować zużycie paliwa o 11,2% – to dane potwierdzone w wersji XP przez TÜV SÜD, jedną z wiodących organizacji technicznych.

fot. Iveco

Wśród zalet X-Way wymieniano także długie okresy między przeglądami oraz wytrzymałość podzespołów, takich jak układ hamulcowy, w którym zostały zastosowane tarcze o podwyższonej trwałości.

Pojazd został skonstruowany modułowo. Występuje jako podwozie oraz ciągnik siodłowy z różnymi rozstawami osi i wysokościami zawieszenia. Może być wyposażony w różne wersje silników, skrzyń biegów, napęd hydrostatyczny Hi-Traction i  wiele elementów wyposażenia dodatkowego. W ofercie jest również duży wybór kabin: krótka kabina AD (Active Day) z niskim dachem, kabina sypialna AT (Active Time) z niskim lub średnim dachem, a dla najwyższego komfortu kabina sypialna AS (Active Space), zaprojektowana specjalnie dla nowego Stralisa XP.

X-Way produkowany jest w fabryce Iveco w Madrycie. Do sprzedaży w całej Europie ma wejść we wrześniu 2017 r. Międzynarodowa premiera będzie miała miejsce w trakcie 14. edycji Solutrans, targów transportu miejskiego i drogowego, które odbędą się pod koniec listopada w Lyon Eurexpo. Stralis X-Way będzie walczył o prestiżowy tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 2018.

fot. Iveco