Francuska poczta jeździ „na gazie”

fot. Renault Trucks

W kwietniu 2016 r. Renault Trucks przekazało firmie La Poste kluczyki do Renault Trucks D Wide NGV – pierwszej we flocie francuskiej poczty ciężarówki zasilanej sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Poczta francuska mocno angażuje się w poprawę jakości powietrza w środowiskach miejskich i od ponad 10 lat prowadzi kompleksową politykę zrównoważonego rozwoju. W jej flocie jeździ łącznie ponad 30 000 elektrycznych jednostek transportowych: pojazdów ciężarowych, samochodów osobowych, cztero- i trójkołowców, a także rowerów z dodatkowym napędem elektrycznym. La Poste uczestniczy również w projektach badawczych Renault Trucks, prowadząc testy eksploatacyjne jedynego w Europie eksperymentalnego Renault Maxity Electric zasilanego wodorem.

Przekazany model D Wide CNG 4×2 ma w sumie osiem 100-litrowych zbiorników gazu rozmieszczonych z prawej i lewej strony ramy podwozia. Wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik Euro VI NGT9 o pojemności 9 l i mocy 320 KM (236 kW). Pojazd nie wymaga stosowania dodatku AdBlue i może być zasilany także biometanem (biogazem). Ponieważ w porównaniu z samochodami napędzanymi konwencjonalnymi silnikami wysokoprężnymi samochody wykorzystujące CNG emitują do 98% mniej cząstek stałych i do 80% mniej tlenków azotu,  pojazd D Wide CNG może być użytkowany w strefach miejskich o zaostrzonym rygorze emisji hałasu i zanieczyszczeń. I tam też będzie pracował – służyć będzie do dystrybucji listów i paczek w Paryżu i okolicach. Jego ładowność wynosi 18 t, a zasięg eksploatacyjny 400 km.

Dane techniczne Renault Trucks D WIDE CNG:

Producent: Renault Trucks

Model: podwozie samochodu ciężarowego D Wide CNG 4×2 Euro 6

Silnik: Euro 6 NGT9 / 6-cylindrowy/ 9-litrowy / 320 KM

Zbiorniki gazu: 8 x 100 l, rozmieszczone z prawej i lewej strony ramy podwozia.

Zasięg eksploatacyjny: do 400 km, zależnie od warunków użytkowania

Ładowność: 18 t