Reorganizacja Grupy Schwarzmüller

Fot. Schwarzmüller

Grupa Schwarzmüller reorganizuje swoje struktury. Prezes Roland Hartwig odszedł ze stanowiska, a zarządzanie operacyjne spoczywa na barkach trzech dyrektorów zarządzających. Beate Paletar – jedyna właścicielka i nowa przewodnicząca rady nadzorczej zapowiedziała większe zaangażowanie i rozwój grupy jako firmy rodzinnej.

Beate Paletar, która od stycznia 2023 r. przewodniczy radzie nadzorczej, zapowiedziała zwiększenie znaczenia organu kontrolnego i mocniejsze wsparcie rozwoju strategicznego.

Beate Paletar (fot. Schwarzmüller)

W pierwszej kolejności wprowadziła reorganizację zarządu i rady nadzorczej. Za szybką optymalizację wszystkich procesów operacyjnych ma odpowiadać doświadczony menedżer, dypl. inż. Thomas Biringer. Jako dyrektor operacyjny będzie kierował spółkami operacyjnymi wraz z dyrektorem finansowym, mgr Michaelem Hummelbrunnerem. Wolfgang Köster, do tej pory prokurent i osoba odpowiedzialna za sprzedaż nowych pojazdów, przejmie zarządzanie wszystkimi działaniami sprzedażowymi jako dyrektor ds. ochrony i bezpieczeństwa. Trzyosobowy zespół zarządzający, na czele którego nie stoi już prezes, będzie bardziej powiązany z radą nadzorczą.

Dotychczasowemu prezesowi Rolandowi Hartwigowi podziękowano za pracę, za wyznaczenie kamieni milowych w dalszym rozwoju przedsiębiorstwa, np. w zakresie uruchomienia całkowicie nowej produkcji we wszystkich zakładach i w zakresie pozycjonowania asortymentu pojazdów i ich rozwoju pod względem technicznym. Roland Hartwig był prezesem od 2016 r.

Wzrost znaczenia rady nadzorczej
W tym celu Beate Paletar planuje pozyskać sprawdzonych ekspertów z branży przemysłowej. Pierwszym nowym członkiem rady nadzorczej został mgr Klaus Rinnerberger, członek zarządu spółki Pierer Industrie AG. “W ostatnich latach dużo zainwestowaliśmy w ekspansję międzynarodową i dzięki temu odnotowaliśmy dwukrotny wzrost obrotów, jak również większe udziały w rynku w wielu krajach europejskich. Grupa Schwarzmüller ugruntowała swoją pozycję największego europejskiego dostawcy niszowego i ta droga będzie kontynuowana” – podkreśliła właścicielka.

Jaki był rok 2022 dla Grupy Schwarzmüller?
Grupa osiągnęła w roku obrotowym 2022 kolejny rekord ze sprzedażą na poziomie 446 mln euro (409 mln euro w 2021 r., wzrost o 9% r/r) i wyprodukowaniu dokładnie 10 599 pojazdów (9 962 szt w 2021 r, wzrost o 5% r/r),

Przy wysokim poziomie zamówień, podzespoły specjalistyczne można było nabyć tylko z dużym opóźnieniem, co często utrudniało realizację zamówień w segmencie naczep do transportu dalekobieżnego. Jednocześnie ceny zakupu gwałtownie wzrosły. Firma zareagowała wprowadzając własne podwyżki cen.

W Polsce firma Schwarzmüller bardzo dobrze poradziła sobie z kłopotami roku ubiegłego, utrzymując piąte miejsce w rankingu sprzedaży naczep ciężarowych (> 3,5 t dmc.) we wszystkich grupach produktowych. Austriacki producent sprzedał 1354 naczepy, było to o 16,6% więcej niż w 2021 r.

Grupa Schwarzmüller to europejski producent przyczep i naczep, wytwarzający ponad 150 typów pojazdów. Pod dwiema markami – Schwarzmüller i Hüffermann – grupa zaopatruje w pojazdy przemysł budowlany, przedsiębiorstwa infrastrukturalne, branżę surowców i materiałów wtórnych oraz firmy zajmujące się transportem dalekobieżnym w 21 krajach.

Fot. Schwarzmüller