Rozbudowa fabryki MAN w Niepołomicach. Od września 2022 r. planowana produkcja dzienna to 300 ciężarówek oraz 200 kabin

Wystąpienie wicepremiera Jarosława Gowina (fot. MAN)

Nowa inwestycja realizowana jest przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji w Niepołomicach, jej wartość wyniesie 95 milionów euro. Po rozbudowie zakład stanie się jednym z największych pracodawców w regionie – docelowo zatrudnionych tam będzie blisko 2500 pracowników zarówno na linii produkcyjnej, jak i w obszarze administracyjnym.

Start produkcji po rozbudowie zakładu planowany jest na wrzesień 2022 r., Zwiększone moce przełożą się na wzrost produkcji – planowana średnia dzienna produkcja wyniesie ponad 300 pojazdów oraz 200 kabin. W czasie trójzmianowego systemu pracy powstawać tu będzie kompletne portfolio pojazdów ciężarowych MAN od pojazdów klasy lekkiej i średniej po pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej. W zakładzie znajdzie się także centrum modyfikacji pojazdów ciężarowych oraz hala wyposażenia kabin.

Zakład MAN Trucks w Niepołomicach został otwarty pod koniec 2007 r. Do tej pory produkowane były tam pojazdy klasy ciężkiej, przeznaczone zarówno na rynki europejskie jak i pozaeuropejskie. Do końca roku 2020, wyprodukowano tu ponad 171548 ciągników siodłowych i podwozi.

Wizualizacja zakładu MAN Trucks w Niepołomicach, po rozbudowie (fot. MAN)

Inwestycja firmy MAN
10 czerwca br. w Krakowskim Parku Technologicznym został podpisany list intencyjny, a MAN otrzymał decyzję o wsparciu z rąk wicepremiera Jarosława Gowina. W wydarzeniu udział poza wicepremierem wzięli: Anna Kornecka – wiceminister rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii, Michael Kobriger – członek zarządu MAN Truck & Bus SE, Thorsten Campehl – prezes zarządu MAN Trucks, Wojciech Przybylski – prezes Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz lokalnych województwa małopolskiego.

Uroczyste przekazanie decyzji o wsparciu inwestycji. wicepremier Gowin przekazuje dokument Thorstenowi Campehlowi, prezesowi zarządu MAN Trucks (fot. MAN)

Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem. Mamy tu dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, centrum finansowo księgowe oraz spółkę sprzedażową, obecną na polskim rynku od ponad 28 lat. Nasi pracownicy w Polsce, a jest ich już ponad 5000, wykonują wspaniałą pracę, świadczą usługi na najwyższym poziomie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że Niepołomice i zakład MAN Trucks będzie odgrywał w tym procesie znaczącą rolę” – powiedział podczas uroczystości Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

Rozbudowa zakładu MAN Trucks w Niepołomicach to jeden z kluczowych elementów realizacji strategii New MAN. Opiera się ona na 3 filarach: solidnym przedsiębiorstwie, silnym zespole i stawianiu klienta w centrum uwagi. Wszystkie te elementy będą realizowane w zakładzie MAN Trucks w Niepołomicach.

Zakład w Niepołomicach odgrywać będzie istotną rolę we wprowadzaniu na rynek nowych technologii i odpowiedzi na wyzwania przyszłości, dostarczając rozwiązania dla mega trendów związanych z digitalizacją, elektromobilnością oraz jazdą autonomiczną w obszarze pojazdów ciężarowych. Te trzy kierunki rewolucjonizują dotychczasowe myślenie o transporcie. Stawiają też wyzwanie ale i ogromną szansę dla pracowników, którzy uczestniczyć będą w transferze wiedzy i rozwoju kompetencji.
Decyzja o wsparciu dla MAN Trucks jest największą inwestycją w tym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Uczestniczy wydarzenia (fot. MAN)