20 lat KH-kipper

Na zdjęciu od lewej: Tomasz Biel – wiceprezes i dyrektor ds. produkcji, Anna Biel – zastępca dyrektora finansowego, Konstanty Kamionka – założyciel firmy KH-kipper, a obecnie doradca zarządu, Zofia Aleksandrowicz-Kamionka – dyrektor finansowy, Andrzej Kamionka – prezes zarządu (fot. KH-kipper)

18 stycznia br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia istnienia producenta zabudów i wywrotek KH-kipper. Na wspólne świętowanie jubileuszu firmy przybyło 300 gości: klientów, partnerów biznesowych, przedstawicieli władz samorządowych i wojewódzkich oraz mediów branżowych z całej Polski oraz zagranicy.

Część oficjalną wieczoru poprzedziła konferencja prasowa, na której założyciel firmy Konstanty Kamionka i obecny prezes Andrzej Kamionka opowiadali dziennikarzom o swoich osiągnięciach. W ubiegłym roku KH-kipper dostarczył ponad 1500 pojazdów, co jest absolutnym rekordem w historii firmy, z tego 90% trafiło na eksport – zabudowy ciężarowe z logo KH-kipper pracują w kopalniach i na placach budów Europy, Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nawet Australii i Oceanii. Na rynku polskim sprzedawały się w ubiegłym roku głównie samochody budowlane. Były to przeważnie wywrotki tylnozsypowe ze skrzynią typu half-pipe. Co ciekawe, konfiguracje podwozi 8×8 po raz pierwszy wyprzedziły typowe dla rynku polskiego samochody w układzie 8×6. Wartość sprzedaży to ok. 130 mln zł, co jest wielkością rekordową – w 2016 r. było to 109 mln zł. Aktualnie przedsiębiorstwo zatrudnia na stałe ponad 400 osób. „Zwiększyliśmy produkcję o ok. 20%, mniej więcej tak jak przez poprzednie dwa lata” – podsumował rok 2017 Andrzej Kamionka i dodał: „Myślę, że i w 2018 r. uda nam się utrzymać wzrost na tym samym poziomie. Choć mówiliśmy, że wolimy mniejsze wzrosty, to te duże, z jakimi mieliśmy do czynienia, wynosiły nawet 40–50%.” Plan na rok 2018 zakłada zwiększenie produkcji również o ok. 20% − firma zamierza wyprodukować ok. 1800 pojazdów.

Uroczystą galę rozpoczął pokaz laserowy z wywrotkami w roli głównej, po którym  Konstanty Kamionka, założyciel KH-kipper, przypomniał historię tego ważnego polskiego przedsiębiorstwa.  Prezes Andrzej Kamionka, który stery od swojego ojca przejął w 2014 r., zaprezentował w telegraficznym skrócie sukcesy firmy oraz najbliższe cele. W ciągu kilku ostatnich lat firma KH-kipper podwoiła skalę działalności  zarówno pod względem liczby dostarczonych produktów, jak i wartości sprzedaży.

Oficjalną część imprezy zakończyła ceremonia wręczenia pamiątkowych wyróżnień partnerom firmy, którzy przez lata z zaangażowaniem budowali sukces KH-kipper równoległe ze swoim. Tytuł „Współtwórca sukcesu KH-kipper” trafił do wieloletnich klientów, dealerów, importerów, producentów podwozi ciężarowych, dostawców oraz pracowników. W sumie wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób z Polski, Niemiec, Francji, Litwy, Serbii, Holandii, Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Danii i Norwegii.

Wieczór umilały występy muzyczne, a po pysznym torcie w kształcie wywrotki KH-kipper wybrzmiała długa lista życzeń składanych tego dnia gospodarzom przez gości.