Rajd Dakar 2022: Kamaz i Iveco pojadą na oponach Goodyear

Fot. Goodyear

Goodyear przedłużył współpracę z Kamaz-master i PETRONAS Team De Rooy Iveco, dwoma legendarnymi i najbardziej utytułowanymi zespołami w wyścigach pojazdów ciężarowych w Rajdzie Dakar. Podczas wyczerpującej rywalizacji na Pustyni Arabskiej, w dniach 1-14 stycznia, oba zespoły pojadą na sprawdzonych standardowych oponach Goodyear OFFROAD ORD. Niewiele imprez sportowych stanowi tak wielkie wyzwanie, zarówno dla zespołów, jak i ich partnerów wspierających, jak Dakar.

Goodyear postrzega tę imprezę jako integralną część programu testowania i procesu osiągania wyników na torze oraz w codziennej pracy floty transportowej. Mistrzowie Kamaz-a wygrali w 2021 roku bardzo zacięty wyścig pojazdów ciężarowych i Goodyear jest dumny, że może przenieść zwycięskiego ducha tej współpracy na kolejną edycję Rajdu Dakar – imprezy, która pozwala sprawdzić technologie oponiarskie w najbardziej ekstremalnych warunkach jazdy.

Fot. Goodyear

Kamaz planuje wystawić na starcie w Ha’il cztery samochody fabryczne – dwa egzemplarze nowego modelu Kamaz-435091 i dwa powracające Kamaz-43509, prowadzone przez kwartet najlepszych kierowców. Broniący tytułu Dmitrij Sotnikow, pięciokrotny zwycięzca Eduard Nikołajew, dwukrotny zwycięzca Andriej Karginow i wicemistrz z ostatnich dwóch lat Anton Szibałow będą wspierani przez silne zespoły ekspertów, nawigatorów i mechaników oraz oczywiście przez niezawodne technologie oponiarskie Goodyear. Cel jest jeden – obrona mistrzowskiego tytułu.

Goodyear potwierdził również przedłużenie wieloletniej współpracy z zespołem Petronas Team De Rooy Iveco na kolejne trzy edycje Rajdu Dakar (2022, 2023 i 2024). Wyjątkowy zespół, w którym młodość spotyka się z doświadczeniem, zwyciężył w 2016 r. i tym razem zamierza rywalizować w ścisłej czołówce.

Do trzech zupełnie nowych ciężarówek Iveco Powerstar Torpedo, na czas dwutygodniowej przygody, dołączy samochód szybkiego reagowania Iveco Tracker.

Fot. Goodyear

Kapitanem jednego z dwóch składów “Green Team” Petronas Team De Rooy Iveco będzie Hans Stacey, jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych kierowców Dakaru. Po zajęciu szóstego miejsca w 2020 roku, drugie „zielone” Iveco poprowadzi obiecujący talent Janus van Kasteren, wspierany przez tego samego nawigatora i mechanika, co w poprzedniej edycji. W Iveco Traker pojadą Richard Mouw, Bert van Donkelaar i 19-letni Mitchell van den Brink.

Martin van den Brink, ekspert w dziedzinie Dakaru, będzie dowodził “Orange Team” startującym pod szyldem Mammoet Rallysport Team De Rooy Iveco.

Pod koniec listopada dakarowe ciężarówki wyruszyły z Marsylii drogą morską do Dżeddy, gdzie przejdą przygotowania przed kontrolą generalną, która odbędzie się w dniach 29-31 grudnia.

Dzięki wysoce wydajnym i wytrzymałym oponom OFFROAD ORD, załogi Kamaz-master i De Rooy będą mogły zmaksymalizować osiągi swoich pojazdów na palącej pustyni, przyprawiających o zawrót głowy wydmach i zakurzonych trasach, które składają się na ponad 8000-kilometrową trasę Dakaru, obejmującą około 4300 km odcinków specjalnych.

„Wszystkie zespoły muszą startować na standardowych oponach, zgodnie z przepisami ASO. Opony Goodyear z serii OFFROAD ORD są używane w zastosowaniach budowlanych, wojskowych i ratowniczych. Guma bieżnika i jego konstrukcja są odporne na przecięcia i wyłamywanie elementów w trudnych warunkach terenowych, a jednocześnie umożliwiają jazdę w wysokich temperaturach bez przegrzewania. Dzięki doskonałej trakcji w każdym terenie są idealnym towarzyszem w pokonywaniu trudnej, pełnej nieoczekiwanych zdarzeń trasy Dakaru. Rola wyłącznego partnera oponiarskiego dwóch legendarnych zespołów to dla nas zaszczyt. Zdecydowanie podzielamy pasję naszych partnerów do osiągania wyników każdego dnia i cieszymy się, że będziemy mogli wspierać osiem ciężarówek, których zespoły dadzą z siebie wszystko, aby stanąć na podium”- powiedział Maciej Szymański, dyrektor marketingu ds. opon użytkowych Goodyear w Europie.

Podczas gdy trasa Rajdu Dakaru będzie przebiegać przez Arabię Saudyjską, na całym świecie floty pojazdów wyposażone w opony Goodyear mogą korzystać z trwałości, doskonałych osiągów i solidnej technologii osnów, aby utrzymać przewagę w codziennej eksploatacji na drogach.

Fot. Goodyear